Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

21.01.2019
poniedziałek

Problem z Owsiakiem

21 stycznia 2019, poniedziałek,

Z Jurkiem Owsiakiem mam podobny problem co z Lechem Wałęsą; jakkolwiek doceniam ich rolę w historii, jakkolwiek podziwiam to, czego dokonali, to czasem marzę, żeby rzadziej się odzywali.

I nic na to nie poradzę, ale zachowanie Owsiaka po śmierci Pawła Adamowicza zupełnie mi się nie podobało. Porównanie siebie do ofiary Auschwitz, jakim uraczył nas szef WOŚP, było paskudne; świadczy o braku odpowiedzialności za własne słowa i ponad wszelką miarę rozrośniętym ego. Rezygnację ze stanowiska, a potem rezygnację z rezygnacji – i to w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska – widzę jako próbę skierowania na siebie uwagi w momencie najmniej stosownym. Znów nic na to nie poradzę, ale wyglądało to jak chęć usłyszenia „Jurek, kochamy cię, zostań!”, jak tandetny blef, a nie refleksja po tragedii.

Krótko mówiąc, jestem znacznie większym fanem WOŚP niż tegoż szlachetnego przedsięwzięcia kierownika. Mam przy tym świadomość, że bez Owsiaka Orkiestra by tak nie grała, co wcale nie ułatwiało pisania tej niewesołej i pozbawionej pointy notki.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 44

Dodaj komentarz »
 1. Trafne. Niepolityczne. Odważne.

 2. Po tym wszystkim, co o nim i do niego pisali jego zawzieci przeciwnicy, w tym m . in. dziennikarze Gazety Polskiej przez cale lata ,nie dziwilem sie, ze w koncu sie poddal, co wcale nie zmniejszylo hate speech i fake news w stosunku do niego. Jednak sam przylaczylem sie do apelow ,,Jurek zostan”, gdyz zdaje sobie sprawe z tego, ze bez Jurka Wospiaka (tak go nazywam zartobliwie z powodu podobnego brzemienia nazwiska Owsiak i Wospiak) to piekne przedsiewziecie bedzie sie powoli konczylo az upadnie. Jerzy Owsiak posiada charyzme i jest tak samo kojarzony z WOSP jak ta fundacja z nim. Dlatego, choc to wypadlo tak troche dziwnie, ,,krol umarl niech zyje krol”, to jednak powinno tak zostac, jak sie stalo, czyli Owsiak wraca i orkiestra gra dalej. Oby dalej tak skutecznie.

 3. Szanowny Panie Redaktorze
  Tym razem mnie dotknęło tak mocne zaakcentowanie – ego Jurka – wydaje mi się , że to Pan strasznie przesdził i wydaje mi się , że to właśnie Owsiak w tak trudnych chwilach umiał właściwie dobierać słowa i dać upust naszym /jego emocją w sposób mądry i odważny
  A forma rozmowy z Panem Prezydentem i dzień – uważam za doskonały
  Pozdr wfraus

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mnie się podoba, że pan dyrygent poda do sądu również inne satyryczne dziełka: „Ucho prezesa” i „Klątwę”. A, czy już w „Klątwie” przestali odgrywać scenę z wynajmowaniem płatnego mordercy (bo raz dla przyzwoitości przestali)?

 6. @sprint

  Niemniej, wygląda to trochę tak, jak by ktoś chciał być panną młodą na każdym ślubie i nieboszczykiem na każdym pogrzebie. Bardzo nietaktowne.

 7. No tak. Owsiak najlepiej, żeby był dyplomatą, i dwa razy się zastanowił zanim czegoś nie powie. Wtedy by na pewno zdziałał o wiele więcej. Wtedy Orkiestra byłaby lepsza, że ho-ho. Jak wiemy wszak z historii, to dyplomaci get things done. Taki, na przykład, dyplomata Napoleon albo Walęsa.
  Fajnie się pisze swoje refleksje, kiedy już wszyscy wszystko napisali. Trudniej ciut o taką wyważoną mądrość w bezpośrednim obliczu tragedii, minuty po morderstwie, przed kamerami. Kiedy umiera nie tylko wspanialy człowiek, ale tezz sens życia i idea. Owsiak powiedział, jak się czuł – zaszczuty jak Żydzi w przedwojennej Polsce. I miał prawo się tak czuć. A my nie mamy żadnego prawa mu tego odbierać, bo nikt z nas nie jest na jego miejscu.

 8. Brawo
  Nokraj -to chciałem powiedzieć

 9. @nokraj

  Z całym szacunkiem, ale przede wszystkim nikt z nas nie jest na miejscu tamtych Żydów.

 10. Zgadzam się z autorem i jestem zdania, że lepiej dla WOŚPu byłoby gdyby Owsiak odszedł. Dodałoby to świeżości fundacji. Nie mieści mi się w głowie, że po dokonaniu mordu wciąż prowadzono zbiórkę, śpiewano i bawiono się. Rozliczenia finansowe fundacji też nie są transparatne.

 11. dokładnie tak. Powinni tego zabronić.
  2019-1993 = 26 lat. Myślę że już wystarczy.
  Nic nie jest wieczne, wszystko kiedyś się kończy.
  Owsiak zasłużył na emeryturę. Ma już wiek emerytalny, należy mu się.

 12. Owsiak należy do elitarnego grona charyzmatyków – Owsiak, Rydzyk, Wałęsa – którzy wszyscy mówią w jakiejś nie do końca zrozumiałej fazie, ale to w niczym nie przeszkadza ich zwolennikom, a wprost przeciwnie, generuje bezwarunkowe poparcie dla osoby, skoro jej zdania do poparcia się nie nadają.

 13. A ja nie mam problemu z Owsiakiem. Nie znam nikogo w naszym smutnym kraju, kto dałby tak wielu współobywatelom tak wiele radości ile daje On i uczestniczące w tej imprezie dzieciaki.
  Gdy jego dzieło, WOŚP, komuś nie odpowiada, nie musi w tej radości uczestniczyć, ale niechże nie przekonuje innych że tylko ponuractwo jest OK.

 14. Tylko do Sz.P. Wojciecha Szackiego – z ubolewaniem informuje ze nie odniose sie do innych – na pewno prawych i sprawiedliwych – uwag na tym blogu. Pozdrawiam.

  Szanowny Panie Redaktorze

  Zapewnie przyjemnie Panu czytajac takie komentarze – wszyscy sie z Panem zgadzaja.

  Fe , okropny Owsiak taki „nietransparentny” i do tego stary.Czas na Patryka Jakiego a moze ministra Adama Andruszkiewicza – albo hurtem do Caritasu – tam to maja przejrzystosc.

  A ostatni akapit to prawdziwe arcydzielo -„(…) Mam przy tym świadomość, że bez Owsiaka Orkiestra by tak nie grała(…)”.

  Panskie przemyslenia przypominaja mi wywiady z parami homoseksualnymi przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi ktore chcialy glosowac na PiS bo PO nie przeprowadzila ustawy o zwiazkach partnerskich. Dzis o ustawie o zwiazkach partnerskich dalej cisza, natomiast szanowny pierwszy narciarz RP Andrzej Duda zainteresowany jest ustawą zakazującą „propagandy homoseksualnej”. Ludziom w 2015 roku nie przychodzilo do glowy ze ktos w XXI wieku chciec traktowac ich przedmiotowo – w imie „demokracji chrzescijanskiej” – jak w Rosji.
  Panu przeszkadza Owsiak bo nie spelnia panskich wysokich standardow – a nie bierze Pan pod uwage ze alternatywa moze nie byc nowa osoba na czele Orkiestry – ale jej likwidacja.

  Tak szczerze – przeszlo to Panu przez mysl ? A jezeli tak to co sklonilo Pana do przelania swoich przemyslen na blog, ciekawym ?

  Pozdrawiam

 15. Z czego pan żyje? Z pieniędzy zbieranych przez dzieci na mrozie?

 16. 1. Proszę poczytać kilka moich wcześniejszych wpisów na tym blogu o TVP, PiS i Morawieckim.
  2. Od tego, że tu sobie napiszę parę krytycznych uwag o Owsiaku nic mu się nie stanie.
  3. Mieszanie do tego Andruszkiewicza to kompletny absurd
  pozdrawiam

 17. @Teodora
  Dokładnie tak i w punkt.
  @Jacek, NH.
  Polska to biedny kraj. Medycyna jest tu biedna. W leczeniu raka jesteśmy tylko przed Albanią. Leki IV etapu leczenia w ogóle do nas nie trafiają. Metody , które teraz stoje juz świat – związane z immunologią – w ogóle u nas nie sa stosowane, nawet eksperymentalnie. Jest kompletny rozjazd medzy praktyką a nauką, korelacji żadnej. Onkolog przyjmuje 70 pacjentów dziennie, statystycznie. Tyle najnowsze dane. Leki IV etapu można „załatwić” , i to kosztuje , jak w przypadku mojego znajmego, 18 tysięcy miesięcznie. Policz sobie, kogo na to stać. Srednia krajowa, liczac na bogato, i realnie, nie wg Morawieckiego – 2500 pln.
  Kto kwestuje na WOŚP – na przykład dzieci, uratowane przez sprzęt perwszych „Orkiestr”, dziś nastolatki lub dorośli. Moj syn, przebadany tomografem WOŚP.

 18. @buttercup

  W punkt.

  Pan Szacki myśli, że w „murem za Owsiakiem” stoją durnie, którym trzeba wyjaśnić dokładnie jaki jest Owsiak. My wiemy, że tak jak każdy człowiek i Owsiak ma swoje słabości, tylko, że teraz to nie pora, żeby być „pożytecznym idiotą” PiS-u.
  „Słówko wyleci wróblem , a wraca wołem” – to opis większości komentarzy po po pana wstępniaku.

 19. Problem, ale z emocjami w lustrze.

  Tak w skrócie, to oczywiście Pana wpis jest tyleż nietrafny, co autentyczny …emocjonalnie.
  Problem identyfikuje Pan emocjami (nie podoba mi się, nie lubię) i słusznie lokuje je w ego, jednak nie chodzi tu o problem z Owsiakiem, ale komentatorem.
  Owsiak zareagował trafnie i spójnie, zgodnie z własnym profilem leadershipu, który stworzył i pociągnął za sobą tłumy podzielające jego podejście do wspólnoty.
  Zareagował rezygnacją, co w tym paradygmacie oznacza wzięcie odpowiedzialności i oddanie jej pod ocenę ogółu. W tym nie było kalkulacji, ale potwierdzenie wspólnoty – i wspólnota zareagowała jak na kamerton.
  Powrót Owsiaka był do przewidzenia i bardzo dobrze, że tak się stało.
  Tak i właśnie tak zachowuje się przywódca ludzi i sprawy, które łączy wspólnota emocji opisujących świat – i są to dobre emocje.
  Inna sprawa, że ja nie podzielam wiary w wynik tych emocji (bo wspierają, niestety, w dłuższej perspektywie nieefektywne cywilizacyjnie i społecznie cele i odruchy), lecz akurat zachowanie Owsiaka jest niezmiennie spójne z formą i treścią przywództwa w roli, jaką pełni On i WOŚP.
  Proszę też przemyśleć (…) na ile emocjonalnie głoszone słowem opinie medialne mogą wpływać na zachowania społęczne. Gratuluję skromności, lecz i Pana słowa taki wpływ mają.
  Odpowiedzialność i samoświadomość skromności nie szkodzi. 😉
  Pozdrawiam.

 20. To jednak Pan chyba Panie Szacki ma problem ze swoim ego i nie wiem z czym jeszcze. W przeciwieństwie do Pana, jak oceniam po tym poście, Jurek Owsiak to czlowiek, który działa, jest spontaniczny i z charyzmą. Wszystko co zrobil, powiedzial było szczere, prawdziwe, nieskalkulowane na zimno.
  Szkoda, bardzo szkoda, że znowu fala hejtu się na niego wylewa, również na łamach Polityki.
  Co to jest? Skąd się to bierze? Co wam nie wyszło?

 21. Gdyby Owsiak był politykiem ,i zrezygnował ,to też miałbym poparcie dla pana tezy,panie redaktorze.A cholerny problem, polega na tym ,że Owsiak w polityce zmienił by układ sceny politycznej.Miałem nadzieję ,że stworzy ugrupowanie polityczne.Ale teraz wątpię.Przypominam,że odnowiciel CHin Teng w wieku 73 lat rozpoczął swoja misję.A przedtem w obozie był torturowany przez hunwejbinów.a żale pana Jurka, mają się wobec tamtej sytuacji tak,jak jamnik do piramidy.

 22. Hejt? Owsiak jest ofiarą obrzydliwego hejtu, gdy jest porównywany do pasożyta, gdy atakują go trolle, gdy nagonkę urządzają publiczne media. Ja napisałem kilka krytycznych zdań. A Orkiestrę wspieram od pierwszego finału i za rok też to zrobię. Pozdrawiam

 23. poszly konie po betonie i teraz juz sie nie odzobaczy tego to sie przeczytalo. Chlop ma przerosniete ego. Ale jest jedyny. I dlatego mozna mu wiele wybaczyc a to ze jest emocjonalny to wlasnie stanowi o jego charyzmie. Nie lubie go, nigdy go nie lubilam, jakos. Draznil mnie. Glownie megalomania wlasnie. Ale przyznaje ze jest autorem cudu jakiego nie zna Polska.

 24. Mydlana opera pt. „Odchodzę”, „Wracam”. Owsiak, to zły człowiek jest i bardzo zakłamany. W internecie „nic nie ginie” i można poczytać słowa nienawiści, jakie wypowiada przez lata

 25. Owsiak angażuje się w to, co robi i reaguje emocjonalnie. Nawet jeśli potrzebował pozytywnego ładunku emocjonalnego, jeśli potrzebował poczuć się doceniony, czy nawet kochany, to wciąż nie jest to „tandetny blef”. Nawet jeśli ma ego, poczucie dumy (godności), nawet jeśli nie jest idealny… To był szalenie emocjonalny tydzień. Obrzydliwy propagandowy filmik w państwowej (!) telewizji, śmierć przyjaciela, „największe serce świata” w Gdańsku (…), niejeden wymiękł, a akurat Owsiak jest pod większą presją (…) Co do porównania z Auschwitz: Zagłada zaczęła się od słowa, propagandy, upodlenia, kłamstw; fizyczna eksterminacja nastąpiła później. Pozdrawiam.

 26. Jcuś kocha facia, co to ,zdradzieckie mordy i kanalie w buzi trzymał.

 27. Serio, jeszcze tego Owsiakowi brakuje żeby znów z „własnej strony” go kąsano. Idealiści chrzanieni.
  Może od razu zacznij pisać dla Frondy, czy innego kału, który teraz będzie cię cytować. Bo idąc na taką łatwiznę, mniemam że jesteś tego wart

 28. Innymi słowy: gdyby to Pan mógł być Owsiakiem lub Wałęsą, to świat byłby dużo lepszy. Mamy więc dużego pecha.
  Ale proszę nie tracić nadzieji – moźe Pan przecieź zastosować wariant „rzadszego się odzywania”.

 29. Myślę że to kompletne NIEZROZUMIENIE działań i słów żywego i AUTENTYCZNEGO człowieka i przeniesienie na niego aparatu oceny od lat przyzwyczajonego do oceny polityków – zawsze patrzących na słupki i koniunkturalnych. JA WIDZĘ zmęczonego, styranego człowieka który od lat nie może pojąć i zaakceptować ( i może DOBRZE, choć go to kosztuje ZA DUŻO) że choć nie wiem jak by się starał w swoim dobru i transparentności działania – są tacy którzy mają to za nic i zawsze będą siać te same kłamstwa i pomówienia. CAŁKOWICIE SIĘ Z PANEM NIE ZGADZAM. Decyzja o powrocie była przyjęciem wspaniałej energii którą słali do Jurka wszyscy ludzie dobrej woli także ze strony rodziny pana Adamowicza i moment był na to jak najbardziej odpowiedni. Ale „my som z WOŚP” więc spoko tylko proszę nie zapomnieć grać z nami jak zawsze. Szkoda że w tym wszystkim co się stało przez ostatni tydzień AKURAT w tej sprawie zechciał Pan zabrać głos – gdy sąsiada obrzucają gównem to mnie na ten przykład nie przyszłoby do głowy wspominać że zawsze zajmuje mi miejsce do parkowania ale to już kwestia co kto uważa na najważniejsze do skomentowania, pozdrawiam 😉

 30. Pełna zgoda. Wreszcie. Już myślałem żem sam podły i małostkowy. Oddzielając niezwykłe dzieło od Twórcy, muszę przyznać, że mi z panem O. nie zawsze i nie do końca po drodze. Jednak wobec nimbu świętości którym się go służalczo otacza, przestałem próbować temat podnosić publicznie…

 31. Nie słyszałem tego o Auschwitz, ale jeśli było, to rzeczywiście strasznie głupie. Pańskie wrażenia podzielam.

 32. Pointy może nie mam ale i tak napiszę, że gość mnie wk…wia. A co, polacy nie gęsi.

 33. Mądre słowa powyżej. Kto nie słyszał wypowiedzi A.Dymnej, M.Chmielewskiej, M.Adamowicz może się oburzać na ego Owsiaka i wysyłać go na emeryturę.Warto też zastanowić się co by było, gdyby przerwano Finał po tragicznym wydarzeniu.Uzupełnianie puszki Adamowicza (16 milionów) świadczy jednak,że więcej osób myśli inaczej.

 34. Pan autor to o idealach marzy.

  w historii swiata?

 35. Zgadzam sie z autorem. Jedno pytanie: jezeli JUREK Owsiak to dlaczego nie Grzesiek Schetyna, Rysiek Petru lub Donek Tusk ?

 36. Ciućmok i Basiaa15 dokładnie po trzykroć TAK
  Panie Wojciechu, może spostrzeżeniem nt. pana Owsiaka
  wystarczyło się z żoną podzielić i na tym poprzestać?
  Pan Owsiak i tak ma się z kim i czym zmagać, a to dręcząca go
  Matka Kurka, a to nienawistne PiS, a to zazdrosny kler i jego
  Caritas i na dodatek te obrzydliwe plastelinowe kukły i TVP
  Kurskiego, no i z nie mniej rozdętym ego niektórzy
  komentatorzy dzisiejszego Bloga. Sporo tego. Pan
  Owsiak, rezygnując z prowadzenia Orkiestry zachował się
  honorowo w przeciwieństwie do naszych polityków, co to honor
  znają tylko ze sztandarów, a przywołany przez m. in. Siostrę
  Chmielewską i żonę zmarłego Prezydenta Gdańska, wrócił
  tam, gdzie być powinien do końca świata i jeden dzień dłużej.

 37. „Hejt? Owsiak jest ofiarą obrzydliwego hejtu, gdy jest porównywany do pasożyta, gdy atakują go trolle, gdy nagonkę urządzają publiczne media. Ja napisałem kilka krytycznych zdań. A Orkiestrę wspieram od pierwszego finału i za rok też to zrobię.”
  Kilka krytycznych zdań? Gratuluję przede wszystkim empatii, taktu i co tu dużo mówić, rozumu? Nasz kraj bez J.P. II, Wałęsy, Owsiaka byłby szaro-bury, nadęty, bezrefleksyjny, jak powyższy artykuł. Owsiak to człowiek z krwi i kości, który tak samo czuje, ma emocje jak Pan, jak my wszyscy. Tylko Owsiak jest wyjątkowy i czyni wyjątkowe dzieło. Tak łatwo jest krytykować, pisać „krytyczne zdania”, tylko w jakim celu?! Po co? Zgodnie z większością powyższych wypowiedzi, po lekturze Pańskiej wypowiedzi czuję się zażenowana.

 38. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Pan Owsiak jako celebryta medialny prezentuje się fatalnie. Autor hasła „Róbta co chceta”, które powinno zniknąć ze świadomości Polaków, mógłby sobie odpocząć i zająć się pisaniem wspomnień.

 39. => woytek
  „Róbta co chceta” to po prostu parafraza św. Augustyna z Hippony („kochaj i rób co chcesz”).

 40. To trzeba by jaśniej Pani Teodoro, np. Kochajta drugiego i róbta co chceta, Jurek Owsiak

 41. Warto porównać hasła trzech wielkich charyzmatyków i dostrzec podobną energię:

  – Róbta co chceta!
  – Alleluja i do przodu!
  – Nie chcem, ale muszę! (ewentualnie: Jestem za, a nawet przeciw)

 42. Otóż wszyscy trzej są ludźmi czynu, wielkiej energii, można rzec – nie zaprzątającymi sobie głowy.

 43. Trafił mi się Pan redaktor jak ślepej kurze ziarno. Mając pisać o Owsiaku usiadł Pan do klawiatury zamiast przy niej uklęknąć. Podziwiam Pana odwagę.
  Osobiście nie mam problemu z Owsiakiem. Od kiedy pierwszy raz zobaczyłem go w TV wzbudził we nie niechęć. Dalsze lata niechęć utwierdziły. Przedsiębiorca sprzedający czas reklamowy, a robiący z tego przedsięwzięcie pro społeczne. Nie przepadam gdy ktoś stara się robić społeczeństwu wodę z mózgu!

 44. A moją uwagę zwraca to, że nic nie jest dla publicystów tak ważne, jak każde, prawdziwe lub urojone, potknięcie osoby publicznej cieszącej się społecznym prestiżem. Chandra trochę mniejsza, gdy tak odważnie mu Pan przywalił Panie Szacki?

 45. Niech Pan Panie Redaktorze przeczyta komentarze ze zrozumieniem i zaduma się trochę nad sobą i powodami, dla których wydalił Pan ten „felieton”. Nikt o zdrowych zmysłach nie posądza Jurka o dyplomatycznie spiżową konstrukcję emocjonalną. Akceptuję go takim jakim jest z całym dobrodziejstwem inwentarza. Wierzę, że nigdy nie udaje – jest szczery ze wszystkimi konsekwencjami tej szczerości. Dlatego sprawdzałem dwa razy, czy przez pomyłkę nie jestem na stronie medialnego imperium SKOK. Żegnam ozięble i życzę lepszego zaistnienia na łamach. Tych łamach :-).

css.php