Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

11.11.2017
sobota

Coście uczynili z tą krainą

11 listopada 2017, sobota,

TVP Info wysłało pracownika, by relacjonował marsz narodowców. Pracownik po wstępnym monologu – „o tu jest pan z biało-czerwoną flagą” – spytał owego pana, jak rozumie współczesny patriotyzm.

– Żeby odsunąć żydostwo od władzy – odparł patriota. Pracownik TVP Info lekko się zmieszał, nie dopytywał, kogo konkretnie patriota miał na myśli. Ale zagadnął stojącą obok kobietę. – Cezary ma rację – odrzekła patriotka.

To jakoś tam zrozumiałe. Gdzie łatwiej o antysemitów niż na pochodzie spadkobierców zafascynowanych faszyzmem antysemickich organizacji? Gdzie łatwiej o rasistowskie transparenty o „białej Europie”?

Ale, mimo wszystko, zachowanie mediów publicznych dziwi. Przez kolejne półtorej godziny w TVP Info przewinęło się z pół tuzina komentatorów, nieodmiennie zachwyconych „radosnym patriotycznym pochodem”. Do udziału w marszu kilkakrotnie zachęcali pracownicy telewizji publicznej. Taki klimat, takie czasy, gdy finansowana przez podatników telewizja umizguje się do najbrzydszych polskich tradycji. Czasy, gdy autorytet prawicy, aparatczyk PZPR Marek Król, nazywa Jedwabne „nieistotnym fragmencikiem polskiej historii”.

To w ogóle jest smutny dzień, to święto. Bardzo uważnie słuchałem apelu pamięci na pl. Piłsudskiego. Fragment dotyczący ofiar katastrofy smoleńskiej był dłuższy niż łączne wzmianki o Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim, Daszyńskim, Korfantym i Witosie.

Ofiary Katynia – ponad 20 tysięcy zamordowanych – zostały wymienione raz, jako cel podróży ofiar katastrofy 10 kwietnia.

Nawet ironizować się nie chce. Trzeba przeczekać i posprzątać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 18

Dodaj komentarz »
 1. Właśnie. Coście z nią uczynili.

 2. słowa jednego brakuje w tytule …Kazik w swoim utworze był bardziej dosadny; druga zwrotka wspomnianej piosenki świetnie pasuje do treści wpisu; jeżeli już mowa o twórczości to tytuł „Jak zło się rodzi” też by pasował…

 3. Coście? a może raczej Cośmy? Siedzimy w domach, jęczymy, narzekamy. I tyle. Oddaliśmy im to darmo. To przede wszystkim NASZA wina.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kraj niepodległy wirtualnie ?
  Ten rodzaj entuzjazmu w czasie happeningu z pochodniami to jest zjawisko godne refeksji. Młodzi ludzie celebrują Dzień Niepodległości w kraju w którym na tę uroczystość przyjeżdżają samochodami obcej produkcji, po zjedzeniu śniadania kupionego w sklepach będących własnością obcego kapitału. W czasie marszu wykonują setki rozmów telefonicznych aparatami które produkowane są w innych krajach, a ich bezpieczeństwa bronią codziennie samoloty i rakiet produkowane za granicą. Młodzi ludzie uśmiechnięci i radośni zarabiają pieniądze w fabrykach i bankach będących własnością kapitału spoza granic RP itd, itd. Tylko politycy, którzy ich faszerują niepodległościową propagandą są miejscowi i pozbawieni tej niepodłegłej refleksji o „odzyskaniu” wirtualnej niepodległości.

 6. Ponury czas narodowej łobuzerii…

 7. A w Polityce TW i to jest w porzadku?

 8. Do snakeinweb
  Nie pytaj co inni uczynili, pytaj siebie co Ty uczyniłeś dobrego w tej sprawie.

 9. Nie. Nie ironizować. Nie przeczekiwać. Wykopać energicznie. I posprzątać.

 10. Oj smutne to święto dla lewicy. Kilkaset tysięcy patriotów na ulicach. Przecież przez 8 lat koalicja PO-SLD robiła wszystko aby wytępić patriotyzm z polskich serc a tu takie rzeczy. Nie udało się , co za smuteczek.11 listopada ludzi maszerujących na ulicach stolicy jest z roku na rok coraz więcej. Za rok 100 rocznica, skoro już dzisiaj Pan Wojciech ma biegunkę to co będzie w roku 2018?

 11. Zwalił Pan wszystko.
  Już chciałem poprzeć Pana ale wskoczył Pan w prymitywną manipulację.
  Marek Król zrobił to samo co kiedyś filar polityki /i tego portalu/, przyjaciel tu piszących, Rakowski.
  Kupowałem Politykę by poczytać Rakowskiego, Passenta i odważnego, przenikliwego, Urbana.
  Jak Pan dorośnie, zrozumie Pan co trzeba było robić by móc przekazać siebie, swój punkt widzenia w czasach PZPR.
  Tak więc proponuję czystość intencji w komentarzach to Pan zyska uznanie czytelników.
  Pan Król je ma ale ma inne zdanie. Powiedzmy inny profil widzenia rzeczywistości.
  Historia pokaże kto miał właściwszy.

 12. Ofiary Katynia nie zasługują na uwagę. To niby święto to budzenie się polskiego faszyzmu w stylu raczej włoskim. Przemówienia JK i AM to ewidentne sygnały fascynacji naszą mocarstwowością. Hasła faszystowskie to jedno ale wątpliwość szczerości dotyczy większości uczestników.

 13. Tak, faktycznie, było bardzo smutne święto. Nikt nikomu nie dokopał, pałką nie zdzielił, nie było bijatyk, ekscesów ulicznych, jak za poprzednich PO-wskich lat. No i pan Szacki nie ma o czym pisać. Smutny los dziennikarza z „Polityki”.

 14. >>Żeby odsunąć żydostwo od władzy<<

  No ale przecie na tym samym marszu ludziska niesli okazaly portret jednego Zyda, a to na okolicznosc wysuniecia jego kandydatury na Króla Polski.

  Powinni chyba uzgodnic jakos poglady przed tak okazala demonstracja…

 15. Do waldi14,
  Waldi co waldnęło, że mówisz Błaszczakiem o wspaniałym tygodniku „Polityka”, zapewne jesteś demokratą od urodzenia i dlatego sprzyjasz „prawdziwnym patriotom” – to nie błąd w cudzysłowie. Żarłoczna „brunatna szarańcza” chce niszczyć plony dorobku wypracowanego przez przyzwoite Polki i przyzwoitych Polaków. Nic z tego w wyborach poniesiecie klęskę i znowu do nory się schowacie.

 16. Do _sens. Proszę nie używać określenia „patriota” w stosunku do rasisty, który wykrzykuje w dniu święta Polski „Europa dla białych”. Pana to cieszy? To przypomina lata trzydzieste ubiegłego wieku w Rzeszy. W Europie nazwano ten marsz największym faszystowskim zgromadzeniem. Waldi-14, tak, rzeczywiście polscy faszyści w tym roku może mniej rzucali kamieniami i butelkami, racami. Ale może też te tysiące policjantów, które ochraniały marsz, patrzyły na jego uczestników przez palce? W końcu naszej władzy nie razi nawoływanie do rasistowskich zachowań, a raczej odwrotnie.

 17. Faktycznie, smutne to święto, zmarnowanych szans.

 18. @Slawomirski

  A w elycie PiS prokurator PRL Piotrowicz.

 19. @waldi-14

  Nie przesadzaj – parę bab (lewackich …….) patrioci stłukli i postraszyli. Tyle tylko mieli uciechy. Od czasu zwycięstwa wyborczego PiS nie uchodzi przecież by się kopali z formacjami siłowymi dojnej zmiany. To się dzieciaki powstrzymują. Rac, banerów i używek im przecież nie zabroniono.

css.php