Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

25.10.2017
środa

Trzy grosze o rekonstrukcji

25 października 2017, środa,

„Karp zabrał się za organizację Wigilii” i „Pani premier wsiadła do samochodu, żeby pokazać, że to ona prowadzi, ale kluczyki ma tata” – takie dwa żartobliwe komentarze usłyszałem od ważnych dobrozmianowych polityków w reakcji na wywiad z Beatą Szydło w TVN 24. Pani premier wystąpiła tam dzień po ukazaniu się tygodnika „Sieci Prawdy”, w którym duet Robert Mazurek i Igor Zalewski napisał, że Szydło leci, a Jarosław Kaczyński nadlatuje.

Odłóżmy na bok zabawną paradoksalność sytuacji, w której Szydło idzie do znienawidzonej w PiS telewizji, żeby dementować informacje kochającego ją tygodnika. Paradoksalność to zresztą raczej pozorna, bo wywiad w TVN prowadził ceniony na prawicy Bogdan Rymanowski, a rubryka Mazurka i Zalewskiego – cokolwiek o niej mówić – jest niekontrolowalna. Inni publicyści „Sieci Prawdy” rzucili się zresztą Szydło na pomoc, uciekając się do makabrycznych nieraz sformułowań („Ktoś ma duży apetyt na nową potrawę partyjną, ugotowaną na politycznym trupie Beaty Szydło”).

Ale wróćmy do ad remu. Szydło nie tylko zapowiedziała rekonstrukcję, ale i jej termin („za kilkanaście dni”) dzień po sugestii Adama Bielana, że na zmiany w rządzie przyjdzie poczekać do grudnia. Jest to, tłumaczą moi dwaj rozmówcy, ruch doskonale pozorny. Władza pani premier po wywiadzie w TVN 24 jest identyczna jak przed wywiadem. Innymi słowy, pani premier może odwołać dowolnego ministra, jeśli poprosi o to Kaczyński, nie może odwołać nikogo, jeśli nie poprosi o to Kaczyński i może zachować stanowisko, jeśli tak zechce Kaczyński.

Nawiasem mówiąc, Nowogrodzka dojrzewa chyba do myśli (słusznej zresztą), że rozziew między rzeczywistością (w której decyduje prezes) a konstytucją (w której rządzi premier) robi się przesadnie duży. Ministrowie biegający z byle sporem do Kaczyńskiego niszczą autorytet szefa rządu, co na dłuższą metę jest dla państwa rujnujące. A mamy przecież do czynienia z ekipą państwowców.

Kaczyński nie chce fotela premiera, ale jako wychowanek Wałęsy wie, że czasem się nie chce, a musi.

Zwłaszcza po prezydenckich wetach, które trochę zamazały obraz przywództwa na prawicy.

A co z ministrami? Jeśli Kaczyński wejdzie do gry, zmian będzie więcej. Całkiem nie wykluczałbym nawet dymisji Antoniego Macierewicza, którego ostatnio dopadł straszny pech, bo a to aneksu WSI się nie publikuje, a to przyjaciel traci stołek, a to Smoleńsk jest wygaszany itd.

Kilku ministrów padnie tak czy inaczej. Nie będę oryginalny, nazwiska się powtarzają – Andrzej Adamczyk, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, pewnie Jan Szyszko. Podobno ratuje się Krzysztof Jurgiel. Ale to stan wiedzy na dziś. Rząd przed swoją drugą rocznicę zafundował nam wiele dni spekulacji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 10

Dodaj komentarz »
 1. Cieszyłbym się, jakby ten mały gnojek wylazł spod spódnicy Szydło i stanął na czele nierządu, by przyjmować razy.

 2. „Autorytet Panu premier i rządu jest doskonale…niszczony.”…

  Właśnie okazalo się, ze bije rekordy poparcia od momentu powstania a Beata Szydło jest na drugim miejscu pośród polityków jeżeli chodzi o zaufanie.

  Felieton ni jak ma się do rzeczywistości.

 3. Kaczynski doskonale wie, iz najlepiej spelnia sie w roli „ojca chrzestnego” politycznej mafii !

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Aspiryna
  nie chowaj sie za tym pseudonimem i przyznaj iz ta wedlug ciebie…”mafia” to legalny polski rzad sformowany w konsekwencji wygranych demokratycznych wyborow.

  Czy jestes rosyjskim internetowym gnomem probujacym podwazyc legalnosc polskich wladz?

 6. @Andrzej Falicz 26 października o godz. 0:32 3668

  „legalny polski rzad sformowany w konsekwencji wygranych demokratycznych wyborow. Czy jestes rosyjskim internetowym gnomem probujacym podwazyc legalnosc polskich wladz?”
  Zawsze uważałem, że te wieloletnie podważanie legalności polskich władz jakie pisrydzyki doprowadziły do perfekcji odbywało się na zlecenie Putina. Pisrydzyki miały wiele okazji do rzucania oszczerstw i do insynuacji, bo same przegrały chyba z 8 czy 7 razy.

  I za każdym razem potępieńczo wyły, że ktoś im wybory sfałszował.

 7. W trzecim roku rządów „dobrej zmiany” zostanie dokonana rekonstrukcja gabinetu premierki Beaty Szydło. Czy to coś zmieni w polskiej smucie? Nie sądzę. Do wyborów parlamentarnych pozostały tylko dwa lata. Jesienią 2019 roku wyborcy wrzucą do urn swoje głosy. Daj Boże, aby „dobra zmiana” przegrała te wybory i przeszła do lamusa najnowszej historii Polski.

 8. Andrzej Falicz. Nie chowasz się za pseudonimem bo piszesz z USA. Nie mieszkasz tutaj a pouczasz Polaków żyjących w Polsce i płacących tu podatki. Tp bardzo wygodne i wiarygodne, nieprawdaż?
  Słupki poparcia dla Pani Premier rosną dzięki fałszowaniu wyników sondaży. Nie znam nikogo, absolutnie nikogo (!) kto brałby jej rolę poważnie. Dominującym określeniem jest „marionetka”. Dominującym opisem jest: najbardziej niesamodzielny premier po 1989 roku.
  Twoje, Falicz, „wnikliwe analizy” są niestety stękaniem dziadka, czytającego prasę polonijną i wnioskującego na podstawie propagandy. Do tego to twoje samozadowolenie… O mój borze iglasty! 😀

 9. dziekuje Panie Redaktorze za streszczenie Ucho Prezesa 22/23

 10. @habitus
  mieszkam w Australii… i tak mniej wiecej z innymi twoimi
  trafnymi spostrzezeniami.

  PiS rzadzi i to PiS-u sprawa jak organizuje te rzady.
  Wazne zeby skutecznie realizowac plan.
  Dziennikarze wrogiej PiS-owi POLITYKI chcieliby urzadzic rzad po swojemu (najlepiej zeby sie rozpadl nazajutrz) …niech najpierw urzadza swoja …opozycje totalna.
  Bo jak im to wychodzi chyba wszyscy widza.

 11. Szydło Beata oświadczyła nawet, że „podejmie decyzję”. Tama na rzece nie wytrzymała – pękła ze śmiechu.

css.php