Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

28.08.2017
poniedziałek

PiS wcale nie ma problemu krótkiej ławki

28 sierpnia 2017, poniedziałek,

Ze wszystkich ataków na PiS najbardziej chybiony i niesprawiedliwy wydaje mi się zarzut krótkiej ławki. Rekonstrukcja rządu – czytam tu czy tam – to pomysł, owszem, świetny i odświeżający, no ale ten deficyt kadr…

Za tym zarzutem kryją się dwa założenia co najmniej dyskusyjne.

Po pierwsze, że na ławce rezerwowej PiS siedzą politycy słabsi od tych na pierwszej linii frontu. A w czym niby Arkadiusz Mularczyk gorszy byłby od, dajmy na to, Witolda Waszczykowskiego? W niczym nie byłby gorszy. W licytacji na najgłupszą reakcję na słowa Macrona obaj wysforowali się na czoło stawki. Nie godzi się mnie rozstrzygać, czy śmieszniejsza była groźba bojkotu francuskich produktów (Mularczyk) czy też ocena, że Francuzi nie są w stanie konkurować z polską gospodarką (Waszczykowski). Czy Mularczyk strzelałby gafy jako szef MSZ? Zapewne tak, ale fizycznie nie da się strzelać ich więcej, niż czyni to nasz obecny Metternich.

Druga sprawa jest jeszcze grubsza, bo zarzut krótkiej ławki wiąże się z tezą, że PiS dba o jakość kadr. Mocno to krzywdzące dla partii, która ministrem środowiska uczyniła Jana Szyszkę, ministrem edukacji – Annę Zalewską, a obronę powierzyła Antoniemu Macierewiczowi.

Fakt, że wiceministrem sprawiedliwości jest Patryk Jaki – lansujący się na Twitterze marzeniem o karze śmierci i torturach dla gwałcicieli Polki – obala wszelkie argumenty o „krótkiej ławce”. Byle hejter mógłby z powodzeniem zastąpić Jakiego, bez żadnej szkody dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, choć sceptyk wtrąciłby tu, że i bez żadnego pożytku.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. Nooo, nie wiem czy łatwo dałoby się zastąpić Macierewicza. Może gdzieś drugi taki jest, ale żeby takiego znaleźć siła trza by się naszukać. Z Waszczykowskim byłoby łatwiej. Mają Fotyge.

 2. Na temat komentarza Patryka Jakiego WP zrobiła sondaż. Przedstawiono następujące pytania: „zgadzasz się z opinią”, „uważasz ją za szokującą”, „nie masz zdania”. Nieco zdziwił mnie fakt, że wśród pytań nie było „zdecydowanie się nie zgadzasz”, ale za chwilę byłem już zszokowany, bo po naciśnięciu drugiej odpowiedzi stwierdziłem, że znajduję się w mniejszości. Może nie drastycznej, bo 48 do 48,8, ale jednak. Nie wiem czego uczą się dzieci na religii i co myśli 98% społeczeństwa mówiąc „Ojcze nasz…i odpuść nam…jako i my…”, ale dysproporcja między teoria a praktyką chrześcijaństwa stosowanego, jest tu ogromna. Jestem przekonany, że otaczający nas werbalizm związany z sytuacją społeczno-polityczną jest skutkiem klęski edukacyjnej w odradzającej się Polsce. Czego ewidentnym przykładem produktu jest właśnie Pan wiceminister. Przywołany przeze mnie sondaż świadczy także o tym, że totalną klęskę w krzewieniu Dobrej Nowiny i ewangelizacji poniósł także polski Kościół. Nie jest mi oczywiście nieznana jego genetyczna fasadowość i hipokryzja, ale łudziłem się, że w wartościach najbardziej podstawowych jest inaczej, a tu …. niespodzianka.

 3. Pokłady prymitywnego prostactwa w życiu publicznym są niezgłębione.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pełna niestety zgoda.

 6. Mozna ukonczyc wydzial prawa i nie byc prawnikiem, mozna ukonczyc medycyne i nie byc lekarzem. Prawdziwy polityk trzy razy zamilczy zanim nic nie powie. W PIS nie ma politykow. Na polityczne stanowiska wybrani sa ludzie aroganccy, gruboskorni, zupelnie nieprzygotowani merytorycznie do pelnionych funkcji, Wiedza ogolna o swiecie? Niedostateczny. Znajomosc historii tylko wybiorcza i niedostateczna. Znajomosc jezykow? jeden – glosny i niepoprawny gramatycznie. Co zatem ich inspiruje i daje sile do politycznej aktywnosci? Ano, u nich tylko to za wszystko zdrowie co im ksiadz w kazaniu powie. Maja wreszcie okazje zrealizowac swoje marzenia o zyciu w swiecie kultury wschodniostepowej.

 7. Parę słów twardego hejtu i już się ma swoją parszywą i debilowatą mordę na pierwszych stronach Polityki.

  A więc działa. Hejt się opłaca. Gdzie byłby dzisiaj PiS i hejterzy, gdyby nie było Polityki? Pewnie w kibolskich gangach, a nie w szeregach najwyższej polskiej „elity”.

 8. Z litosci nie przypomne pani od pisania katechizmow zarzadzajacej MSW za PO lub kierownika prowincjonalnego basenu jako ministra sportu…

  A kimze niby jest ten „fachowiec od rzadzenia”…?
  Minister Nowak?

  Wymienie trzy nazwiska po stronie PiS z wielu:
  Jaroslaw Kaczynski
  Krzysztof Szczerski
  Andrzej Janusz Zybertowicz

  Dla przypomnienia
  Jan Szyszko
  nie musi sie mlodocianemu redaktorowi podobac bo coz on wie oprocz redakcyjnych instrukcji o srodowisku.

  Jan Szyszko:
  w latach 1993–1994 pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Został pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. W wyborach prezydenckich w 1995 pełnił funkcję szefa krajowego komitetu wyborczego… Adama Strzembosza (!)
  Od 31 października 1997 do 19 października 1999 zajmował stanowisko ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka… Następnie sprawował funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był pełnomocnikiem rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (1999–2000)… itd.

  O kompetencjach Morawieckiego tez moge napisac cala strone.

  Ale po co…?
  skoro celem felietoniku jest mruganie okiem i pokazywanie jezyka za plecami nauczyciela na poziomie 3 klasy SP.

 9. Gdyby Patryk Jaki byl ministrem w Niemczech, juz dawno byliby migranci-gwalciciele w wiekszosci skazani na szafot, zamiast na deportacje, chociaz ani jedno ani drugie nie ma tu miejsca i dlugo miec nie bedzie. Otoz w Niemczech codziennie dochodzi gdzies do napadow z gwaltami, ze nawet prasa ma zakaz o tym donosic i policja nie informuje obywateli o zagrozeniach, zeby nie nastawiac spoleczenstwa niechetnie do” nowych obywateli”. W przeciwienstwie do rdzennych Niemcow, ktorych nazwala kanclerz Merkel ,,tymi, ktorzy juz tu dlugo mieszkaja” ,zamiast po prostu Niemcami, tak polityczna nadpoprawnosc czy moze celowa polityka tej pani marginalizuje swoj narod.

 10. Patryk Jaki jest jednym z lepszych ministrow w rzadzie. Wiecej takich potrzeba. Odzyskuje Polske dla polakow.

 11. Ciekawym czy minister byleJaki byłby tak samo surowy dla pedofila w czarnej sukience. Czy jednak tu by się przychylił do ,,argumentacji” pana Michalika, że to wina gender bo rozerotyzowane dzieci same wchodzą kapłanom do łóżek.
  Dziwnym jest zaś milczenie tego moralisty na temat trzech bydląt z Łodzi, którzy zagwałcili kobietę na śmierć. Czy w tym wypadku można potraktować to jako ,,zwykły” gwałt? A może podpada to pod jakże miły naszym machos argument ,,sama prowokowała”? W każdym razie jak widać po gwałtowności reakcji pana jakiego gdy Polacy gwałcą to jest to mniej groźne.

 12. @ Andrzej Falicz
  Taka moda przyszła na dziobanie prof Szyszki i tyle. Jeszcze jeden niepotrzebny front walki z PiS. Do 2019 (wybory) Szyszko upora się z gradacją w puszczy, pokaże jak wyglądają powierzchnie na których prowadził działania ochronne i zestawi z widokiem tych, które zostały pozostawione na pastwę kornika. Na tym drugim obrazku będzie widać leśne cmentarzysko. To kolejne grabie na które włazi opozycja.
  Sceptycznie patrzyłem na poczynania Morawieckiego ale…może mu się udać. Zobaczymy.
  I tyle widzę w tym rządzie plusów. Poza programem socjalnym oczywiście.
  Jakiego trudno mi ocenić, bo nie wiadomo co jest jego dziełem, a co mu wciśnięto. W każdym razie powinien uważać na to co mówi, bo czasem zdaje mi się, że szybciej mówi i pisze niż myśli.
  Reforma oświaty była niepotrzebna. To działało przyzwoicie, co potwierdzały zestawienia testów polskich uczniów z resztą.
  Sześciolatkom w szkole też krzywda by się nie stała.
  Ziobro dostał za dużo władzy a chce jeszcze więcej.
  Macierewicz gwiazdorzy i chce degradować oficerów według swojego widzimisię. Przeciąga śledztwo smoleńskie i nie widzi, że mało kogo to już obchodzi.
  Błaszczak deubekizuje sekretarki i salowe w szpitalach MSW. Cała ta deubekizacja wątpliwa jest moralnie i prawnie, ci ludzie służyli państwu i mieli z nim umowę.
  Waszczykowski i Szydło skłócają nas ze wszystkimi wokół i to w jarmarcznym stylu i jarmarcznym językiem.
  IPN dekomunizuje – usuwa pomniki, zmienia nazwy… Historia to nie film, gdzie można wyciąć klatki, które komuś tam się nie podobają. Jak nazywa się burzycieli pomników chyba nie muszę przypominać.
  Gdyby nie ta widoczna pazerność, chęć odwetu czy raczej zemsty, PiS byłby do strawienia. Każdy (poza liderami III RP) widział, że państwo wymaga reform. W przeprowadzaniu refom chętnie bym im kibicował, w ślepym odwecie już nie. Dochodzi jeszcze to nieszczęsne sortowanie obywateli.
  Muszą zmienić styl, poprawić wizerunek tak, żeby nie byli odpychający dla anty pisowców.

css.php