Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

5.10.2016
środa

Meandry PiS

5 października 2016, środa,

Coraz trudniej nadążyć za linią PiS. Jeszcze we wtorek rano OK było powtarzanie za Witoldem Waszczykowskim, że czarny protest to kpiny, a już po południu szef dyplomacji został za tę wypowiedź przywołany do porządku przez panią premier. Swoją drogą, słowa „dyplomata” i „Waszczykowski” są słabo kompatybilne; ów polityk ma rzadki dar wypowiadania najbardziej nieodpowiednich opinii w najmniej odpowiednim czasie. Tym razem miał szczęście, że czarny protest był już po rekonstrukcji rządu, bo wieszałby teraz swój portret w al. Szucha. Nie chodzi oczywiście o to, że te słowa były niestosowne, bo to akurat w PiS nikomu nie przeszkadza, a o to, że były politycznym błędem mobilizującym opozycję.

Wróćmy do linii PiS. Jeszcze w niedzielę sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker mówił w Radiu Zet: „Z niecierpliwością czekamy na projekt senatorów PiS w sprawie aborcji. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że taki projekt się pojawi. Będzie przedstawiony w środę”.

Nadeszła środa, ale ciekawość Szefernakera musi poczekać, bo marszałek Karczewski ogłosił, że „Odstąpiliśmy od prac nad senackim projektem dotyczącym przerywania ciąży”.

W maju czytelnicy „Rzeczpospolitej” mogli przeczytać artykuł Ryszarda Czarneckiego z solenną obietnicą wspierania Donalda Tuska: „Kaczyński ma zasady. Jedną z nich jest popieranie Polaków na stanowiska międzynarodowe, niezależnie od opcji politycznej, jaką reprezentują. PO, atakując Janusza Wojciechowskiego kandydującego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, złamała niepisaną zasadę obowiązującą w polskiej polityce: głosujemy na swoich. Ale Jarosław Kaczyński nie poświęci zasad w imię rewanżu. Jeśli Tusk nie zostanie ponownie szefem Rady Europejskiej, to nie na skutek akcji rządu PiS, lecz braku poparcia innych państw. Nasze będzie miał”.

W październiku przemówił Kaczyński. W „Polsce the Times” oznajmił: „Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. W Polsce toczą się postępowania i w Sejmie, i w prokuraturze, które mogą doprowadzić do tego, że zostaną mu postawione jakieś zarzuty. Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej? Mam daleko idące wątpliwości”.

I tak sobie meandruje PiS – przez grzeczność nie wypominam już rekonstrukcji rządu – wprowadzając popłoch wśród pisarzy przekazów dnia i gubiąc przy tym wyborców. W ciągu ostatniego miesiąca w średniej z sondaży wielu pracowni partia Kaczyńskiego straciła 4 punkty. Październik nie zapowiada się dużo lepiej.

PS. I jeszcze zabawny drobiazg z marca, gdy zaczęła się zbiórka podpisów pod projektem „Stop aborcji”. Beata Szydło: „Jeżeli chodzi o moje zdanie, zdanie Beaty Szydło, to tak, ja popieram tę inicjatywę”. Ciekawe, co zrobi w głosowaniu.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. I tak na Was i na ten Wasz PiS nigdy nie zagłosuję. Po co zatruwacie przestrzeń publiczną swoimi obsesjami i wirtualnymi kreaturami?

 2. Slalom specjalny Kaczyńskiego. A potem będzie zjazd w dół.

 3. Pisałem już kilka dni wstecz.Jeżeli się prezes wycofa w tej sprawie ,otworzy mapę drogową na dalsze.A jakie te dalsze sprawy ,będą decydują w ciszy ministrowie siłowi.Pytanie kto da im odpowiedź.?Kobiety zadowolone ,nie?KOD marszami umacnia demokracje prezesa.Prezes może spać spokojnie.No nie do końca.Bo w samej partii ,mogą zacząć budzić się wichrzyciele.Może ich być 5 ,i większość sejmowa ,też zaśnie.A kukiz nie pomoże ,bo jeszcze mu bardziej będzie zwisało .

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PiS to feudalny folwark polityczny Jaroslawa Kaczynskiego. Jego glowna/jedyna ‚idea’ jest ‚Teraz Ku… Ja’. Nie dziwota wiec, ze esencja tego co robi Pan Prezes to SOCJOTECHNIKA WLADZY.

  Redaktory, myslta, pls.

 6. @mr.off
  @zly
  Rząd PiS 2, podobnie jak rządy PiS 1, AWS, PC i ZChN wchodzą moze w rożne układy taktyczne, ale maja mniej lub bardziej konwserwatywna ideologie, której celem strategicznym budowa autorytarnego porządku społecznego opartego o przedsoborowy, reakcyjny katolicyzm.
  Innymi słowy cel i ideologia są jasno określone i cieszą sie niezmiennym poparciem episkopatu i innych instytucji oraz ruchow kościelnych.
  Jedyna różnica to skala radykalizmu i determinacji obecnego rządu PiS.
  Na taktyczne gierki, uniki i zwroty nie należy zwracać uwagi.
  Sluza jedynie zmyleniu przeciwnikow politycznych i społecznych a przede wszystkim utrzymaniu niepewnej części elektoratu PiS (beneficjenci 500+, wyborcy socjalni, związkowcy z Solidarności, zwłaszcza górnicy, ludzie blisko wieku emerytalnego etc,).
  Wszystko dla utrzymania władzy za wszelka cenę.
  Autorytarna ideologia PiS dopuszcza także to, ze cel uświęca środki !!!

 7. @mr.off
  @zly
  PiS sie duzo nauczył w porównaniu z innymi partiami politycznymi.
  Przede wszystkim porzucil neoliberalizm poprzednich rządów prawicowych na rzecz skrajnego populizmu i klientelizmu.
  Realizuje myśli niepokornych publicystów i ideologów: Strategiczny fundamentalizm i taktyczny relatywizm ala Viktor Orban.
  Obywatele nie dajcie sie zwariować !!!

 8. Określenie „dyplomata Waszczykowski” to szkolny przykład oksymoronu.

css.php