Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

4.12.2015
piątek

Dlaczego Pawłowicz nie weszła do Trybunału i o innych, smutniejszych już sprawach

4 grudnia 2015, piątek,

O kryzysie wokół Trybunału pisali już wszyscy i nie mam wiele do dodania; w tym temacie nie podoba mi się niemal nic.

Ani prezydent, który w telewizyjnym orędziu ani słowem nie odniósł się do wyroku Trybunału, a wcześniej chyłkiem, po nocy przyjął ślubowanie sędziów wybranych przez PiS. A jeszcze wcześniej nie przyjął ślubowania trzech legalnie wybranych sędziów. Bo może jest prezydentem wszystkich Polaków, ale niektórych bardziej niż innych.

Ani PiS, który skoczył na Trybunał, by nie przeszkadzał mu w przebudowie państwa. Bo PiS nie rozumie zasady równowagi i podziału władz, bo Sejm jest dla tej partii ponad innymi instytucjami. Dlatego Jarosław Kaczyński przyznał sobie prawo do rozstrzygania co jest konstytucyjne, a także do tego, czy wyroki Trybunału są obowiązujące i ostateczne, czy też – jak to ujął marszałek Marek Kuchciński, ogrodnik z wykształcenia, „mają walor historyczny”. PiS raźno wszedł na ścieżkę posybilizmu prawnego i trochę się obawiam, co jest na końcu tej dróżki.

Ani Kukiz’15, który wspomógł PiS w czasie kryzysu. Szczególnie paskudne były słowa Kornela Morawieckiego o tym, że od prawa ważniejsze jest dobro narodu; dołączył tym samym do wielu legend, które byłoby lepiej, żeby milczały.

Ani Platforma, która cały ten kryzys sprowokowała, skacząc na Trybunał w poprzedniej kadencji, gdy widmo porażki zajrzało jej w oczy. Henryka Krzywonos aluzją do stanu wojennego dołączyła do wielu legend, które itd.

Ani cała klasa polityczna, która przez lata nie stworzyła żadnego dobrego obyczaju, żadnej tradycji wyboru sędziów, której złamanie byłoby teraz oczywiste nie tylko dla przeciwników PiS. Do Trybunału już wcześniej trafiali posłowie rządzących partii, wiceministrowie sprawiedliwości, byli politycy. Już wcześniej ograniczone były możliwości debaty o poglądach kandydatów na było nie było superistotne stanowiska. Teraz PiS robi to wszystko, tylko bardziej, gorzej, z większą ostentacją.

Jedyne co mi się podoba, to fakt, że sędzią nie została Krystyna Pawłowicz. Ale, jak słyszę od posła PiS, nie było to rezultatem krytycznego namysłu Kaczyńskiego nad poziomem pani poseł, lecz skutkiem konfliktu z Markiem Jurkiem. Jedyny poseł Prawicy RP Jan Klawiter nie wszedł bowiem do klubu PiS. Co to ma wspólnego z Pawłowicz? Gdyby poszła do Trybunału, w Sejmie zasiadłby Marian Piłka. A kolejnego niepewnego jurkowca Kaczyński nie chciał.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 22

Dodaj komentarz »
 1. Chciałby zwrócić uwagę na to, że wszystko to, co robi PiS, to tylko bardzo parszywa kopia (na całe szczęście na razie bez trupów) zamachu majowego i czasów zaraz po nim. Walki Piłsudskiego (w tej roli widzi się rzecz jasna prezes Kaczyński) z demokratycznymi – jakie by one nie były – instytucjami Państwa. Ciekawe, czy dojdzie do wyrzucania z Sejmu posłów opozycji przez uzbrojonych policjantów ? Czy pan minister Błaszczak czytał pamiętnik Sławoja-Składkowskiego ? O rany, zapomniałbym jeszcze o procesie brzeskim i Berezie Kartuskiej… Panie Prezesie Kaczyński !!! Jeszcze tyle roboty państwowej przed Panem !!!
  Ale mundur Marszałka zdecydowanie by na Panu nie leżał, oj, nie !

 2. Zbawiennym szczęściem PiS-u jest istnienie i pisanina taki intelektualistów jak tych z Polityki.

  PiS zasadę podziału władz doskonale rozumie. Dlatego tak wściekle i bez pardonu tę zasadę atakuje.

 3. Wydaje mi się że to PiS wygrało wybory x 2. Jednoznacznie. Władzę bierze się po to, aby z niej korzystać! Krytykującym A. Dudę nieśmiało przypominam, że on jest prezydentem Najjaśniejszej- wy nie! Alternatyw i możliwości innych opcji poparcia było mnóstwo. Przeciętnemu Polakowi serdecznie zwisa los TK, demokracja i podobne bzdety. On lubi mamonę, PiS potrafi kupować. Bezpłatne leki dla seniorów 75+ to elektorat ponad 3 mln dzisiaj i dużo więcej w przyszłości, z których co najmniej milion pójdzie do urn. Na kogo zagłosują? 1000 zł co najmniej za 2 dzieci do rodzinnego budżetu otrzymywane za frico to mobilizacja do glosowania na aktualnie rządzących. Bo kto by chciał przez lenistwo stracić darowiznę? To szansa na mobilizację kolejnego elektoratu ubogich, którzy dzisiaj mają w d. wybory i idee. To może być nawet 2 mln kolejnych głosów! Spasione miśki z obecnej opozycji tym grupom nie imponują. To da PiS długie rządy. Że Polska nie rozwinie się? Nie ma na to szans od 2000 r. Europa się obrazi? Od początku „wolności” mają nas za III świat. Do 2025 r są unijne fundusze z których 40 proc zostaje w kraju. A później? Wiadomo, czy stary świat potrwa więcej niż 2 dekady?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Z całym szacunkiem, Panie Redaktorze. Jak to „PiS nie rozumie”. Ależ rozumie doskonale i właśnie wali taranem w ostatnią przeszkodę na drodze.

 6. Niedawno PO miala taka sama wladze. Donek Tusk byl dyktatorem absolutnym.

  Polityka byla zadowolona.

 7. Ma byc podzial wladzy ? Dlaczgo PO nie dzielila sie wladza ?

  Polski system wladzy wymyslony w czasie pijackich orgii w Magdalence jest farsa. Rzekomy podzial miedzy wladza ustawodawcza, wykonawcza i sadownictwem nigdy nie istnial. Po 26 latach najwyzszy czas to zauwazyc.

 8. oj rozumie zasadę trójpodziału i równoważnia się władz bardzo dobrze i celowo ją psuje

 9. Kto nie rozumie równowagi podziału władzy powinien trochę policzyć.

  Gdyby październikowa „piątka” Platformy zasiadła w 15-osobowym Trybunale Konstytucyjnym, od 9 grudnia 2015 roku PO miałaby 14 desygnowanych sędziów, LPR-Samoobrona 1, PiS 0.

  Jeśli nie był to wątpliwy konstytucyjnie skok PO-PSL na TK, to co to było?

  Teraz, od 9 grudnia 2015 roku, PiS obsadzi 1/3 składu 15-osobowego TK (5 sędziów) i to jest własnie ten „brak równowagi” o którym pisał Pan Redaktor?
  Zaiste logika powinna być wykładana ludziom pióra permanentnie, nie tylko w szkole.

 10. Mój wczorajszy komentarz dotyczył idiotycznego tytułu z pierwszej strony pod którym podpięty jest ten artykuł. Jak widać ten tytuł nie ma związku z samym artykułem. To już nie pierwszy raz, że podwiesza się wpisy na portalu pod zupełnie odjechanymi i absurdalnymi tytułami.

 11. Mnie również przede wszystkim nie podoba się cała klasa polityczna, żenująco niski poziom kultury politycznej, nie tylko wśród polityków ale i wśród społeczeństwa. Brak wiedzy o zasadach funkcjonowania państwa demokratycznego daje olbrzymią możliwość manipulowania opinią publiczną. Jak to kiedyś powiedział obecny wiceminister kultury „ciemny lud wszystko kupi”. I trzeba wreszcie otwarcie powiedzieć, ze właśnie dlatego wszystkie opcje polityczne robią co chcą ne licząc się z Narodem, który jest podobno suwerenem. Jednakże, w wyborach bierze udział tylko ok. 50%uprawnionych do głosowania. Jaki suweren taka klasa polityczna. PS. Również niezmiernie się cieszę, że Pani poseł Pawłowicz nie została sędzią Trybunału. Dopiero byłby cyrk.

 12. PiS Panie Redaktorze nie rozumie niczego co racjonalne bo to sekta religijna taka sama jak Boko Haram czy Hari Krishna. Bo i nie moze byc inaczje, skoro ludzie z tytulami doktorow nauk gadaja brednie tak, jakby pozbawiono ich mozgow albo zakonczyli edukacje na poziomie 4 klasy szkoly parafialnej za Sanacji.

  Z drugiej strony to PiS rozumiec czegokolwiek co racjonalne nie musi, bo elektorat w Polszcze jest tak glupi i zacofany, ze kiedy z tymze elektoratem racjonalnie to znaczy bez sensu. Jak za wspomnianej juz Sanacji, nasze polskie znaczy przasnosc, nadgnila kapusta schabowy a to wszystko z proboszczem, tak samo glupim tyle ze w sutannie, w tle.

 13. Samo sedno, panie Wojciechu. W tym kontekście nie dziwi, że 50% wyborców olewa wybory, sądząc że na kogo by nie głosowali to i tak ‚te same świnie dorwą się do koryta’. Przykre.

 14. nie zgadzam się z autorem. prezes doskonale zna podział i dlatego tak się dziej jak się dzieje.

 15. Panie Szacki, pan nie rozumie obecnie, a przez osiem lat pan rozumiał. Stefan Niesiołowski (kilka miesięcy temu): „Wygrajcie wybory, to też będziecie mogli wszystko przegłosować”. No to posłuchali.

 16. PiS nie tle „nie rozumie zasady równowagi i podziału władz”, bo to nie ma nic wspólnego z chęcią rozumienia, ale programowo nie chce rozumieć. To tkwi w istocie tej partii i tych mózgów. Rozumienie nie jest przedmiotem żadnych refleksji.

 17. Prędzej czy później wszystko co ma miejsce w otoczeniu prezesa jest skutkiem konfliktu. Jak zauważył prof.Stępień to człowiek niezdolny do jakiegokolwiek kompromisu.

 18. W trzy tygodnie PiS nie osiągnął niczego ważnego a zdołał juz stracić zaufanie wielu ludzi i wywołać dużą falę oburzenia.

  A mamy do czynienia dopiero z zagończykami. Ciężka kawaleria tej formacji: pp. Ziobro, Macierewicz, Kamiński i odzyskiwacze mediów jeszcze nie ruszyła do szarży.

  Przed PiS spełnienie wielomiliardowych obietnic, czyli zderzenie z rzeczywistością, i do tak tytanicznego zadania nie szuka ona sprzymierzeńców tylko nastraja do siebie wrogo różne instytucje w kraju i za granicą.

  Moim zdaniem nie jest to dobra recepta na długie utrzymanie się przy władzy.

 19. To rzeczywiście niepowetowana strata, że Pawłowicz nie weszła do TK. Widocznie prezes przeznaczył ją do innych celów.

 20. Głosowałem w referendum za przyjęciem obowiązującej Konstytucji. Jej postanowienia do czasu wprowadzenia zmian są najważniejszym obowiązującym nakazem prawa , gdyż wypływają z woli Narodu. Uważam ż,. Art. 10 Konstytucji jest zrozumiały dla każdego kto posiadł sztukę pisania i czytania. Nie oznacza to oczywiście, że popierałem , arogancję i kolesiostwo demonstrowane przez rządzących w minionej kadencji. Jeżeli dwie wywodzące się z Solidarności partie polityczne nie mogą zawrzeć kompromisu dla dobra kraju ze względu na fundamentalne różnice w kwestiach ustrojowych o jednej musi zadecydować Naród rzetelnie przeprowadzonych konsultacjach. Nocne w pospiechu podejmowane próby demontażu konstytucyjnych zapisów, muszą wzbudzić powszechny sprzeciw nawet u zwolenników radykalnych zmian. Nowa władza nie może wprowadzać nadrzędności polityki
  wobec prawa, gdyż w przyszłości wprowadzający tę nadrzędność mogą zostać pozbawieni prawnej ochrony.

 21. Panie Redaktorze PiSs doskonale rozumie ale to p……li. Podobnie jak Putin rozumie takie pojecia jak uklady czy granice ale robi jak mu potrzeba. Jezeli tezeba bylo to ludzie zaopatrzeni w ,,sklepach z mundurami” zajeli Krym i ,,oddali” Rosji. PiS nie majac wiekszosci konstytucyjnej (nawet z mentami Kukiza) zwyczajnie odwiedzi ,,sklep z interpretacjami Konstytucji” . Jak to dziala mamy juz kilka probek – wyrok TK to tylko wyraz jego ,,opinii”. Jednym slowem mordercy z Rakowisk pojda siedziec na 25 lat na podstawie ,,opinii”? Pan Sellin na podstawie preambuly implementowanej do Konstytucji przez ,,nieodzalowanego pana Tadeusza” doszedl do wniosku, ze o rzadnej neutralnosci swiatopogladowej mowy tam nie ma. Prawda czy falsz? Stwierdzenie faktu – bo tak zawsze bylo – to pojecie zawsze bylo pustym frazesem. Niezaleznie kto rzadzil Polska to kler katolicki cieszyl sie UPRZYWILEJOWANIEM.
  PiS dokonal reinterpretacji takich pojec jak prawo czy sprawiedliwosc, ze nawet Orwel by byl zdziwiony a moskiewskie pacholki rzadzace Polska po 1945 mialy pecha, ze taki wybitny jezykoznawca jak JK minal swa epoke.

 22. Czy Kaczynski bedzie dazyl do dyktatury w rodzaju Franco, lub Salazara?

 23. Bo PiS nie rozumie zasady równowagi i podziału władz,. Tzn. kilkunastu sędziów nominowanych przez PO w TK, nie rozumie, jaka to wspaniała równowaga ?

css.php