Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

18.11.2015
środa

Platforma oddała debatę walkowerem

18 listopada 2015, środa,

To był raczej smutny dzień dla wszystkich, którym nie odpowiada wizja państwa zaproponowana przez Jarosława Kaczyńskiego. Piszę o Kaczyńskim, bo choć exposé wygłosiła Beata Szydło, to wizję Polski przedstawiła nie ona, lecz prezes PiS w doskonałym retorycznie przemówieniu, na które nie potrafił odpowiedzieć nikt z opozycji.

Lider prawicy wyłożył, jakie będzie państwo pod jego rządami – bardzo polskie, bardzo konserwatywne i bardzo prawicowe, bez żadnych obyczajowych nowinek z Zachodu, być może z nową konstytucją, nieufne wobec Unii, walczące z polonofobią – cokolwiek to znaczy.

Debatę walkowerem oddała Platforma. Bezkrólewie w największej partii opozycyjnej było dziś aż nazbyt widoczne; szef klubu Sławomir Neumann miotał się w swym wystąpieniu, atakując to Szydło, to Kaczyńskiego, to Andrzeja Dudę, ale nie pokazał tak naprawdę konkurencyjnego pomysłu na państwo. Walczący o władzę w partii Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak wystąpili w drugoplanowych rolach cząstkowych recenzentów w swoich działkach i nie stworzyli żadnej przeciwwagi dla Kaczyńskiego. Dlaczego w PO nie ma nikogo, kto potrafiłby klarownie powiedzieć Polakom, jakiej chce Polski – oto jest zagadka.

Platforma szeroko otwiera drzwi dla Ryszarda Petru, ale transformacja ekonomisty w polityka zajmie trochę czasu, z czego Kaczyński może się tylko cieszyć.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 17

Dodaj komentarz »
 1. „Dlaczego w PO nie ma nikogo, kto potrafiłby klarownie powiedzieć Polakom, jakiej chce Polski – oto jest zagadka.”

  Wg mnie, żadnej zagadki tu nie ma. Żeby powiedzieć klarownie, trzeba wiedzieć CO chce się powiedzieć. Tymczasem, Platforma jest partią bezideową, a pan Neumann pewnie nawet nie wie co to idea. Platforma Nie ma żadnego pomysłu na Polskę w sensie wizji, perspektywy. A to, co niesie Kaczyńskiego, to idea. On ma wizję Polski, poukładaną od wielu lat, a teraz jest dodatkowo napędzany determinacją, aby urządzić zmarłemu bratu mauzoleum. Dlatego potrafi mówić, bo wie, CO chce powiedzieć.

 2. Platforma, jeśli się nie rozleci, to potrzebuje co najmniej pór roku, albo i więcej, żeby się zebrać do kupy i się nad sobą zastanowić. Pytanie czy ta wydmuszka partii (bo te polskie tak zwane partie nie mają cech klasycznych zachodnich partii politycznych) ma jeszcze jakiś ludzi, by się pozbierać.

  Poza tym opozycja była nie bez powodu nieco zdezorientowana. Absolutna większość i to z dwoma przemówieniami otwarcia to jest dla wszystkich coś nowego. No i to otwarcie greckiej „spirali śmierci”. 500 złotych na dziecko to ani PiS nie odważy się wycofać, bo miliony już to wliczają w domowe budżety, ani opozycja nie może specjalnie krytykować nie mówiąc już o odebraniu, bo tego nie przeżyje. Aby odsunąć PiS od władzy najprawdopodobniej trzeba przy następnych wyborach obiecać więcej. I to jest ta „spirala śmierci”, która rzuciła na dno Grecję. Polska ma jeszcze to do siebie, że nie należy do Euro, a więc raczej nie może liczyć na wieluset miliardowe pakiety ratunkowe ze strefy Euro w obronie waluty Euro.

 3. Temu Szackiemu, to nic nie pasuje.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ależ jest Pan niecierpliwy.
  Petru powiedział co myśli o tym programie krótko, zrozumiałe i węzłowato.
  Wybory są dopiero za 4 lata. Niech PiS działa. Po owocach ich poznacie.
  Totalna krytyka PiS-u przez Kopacz nic nie dała, a w pewnym momencie zadziałała przeciwko niej. Naród polski jest w tej chwili w totalnym amoku, a PiiS chce jeszcze dodatkowo podać narkotyki (obietnice wyborcze).
  Problemem dla opozycji będzie jak te narkotyki narkomanowi odebrać, żeby Polska nie uległa gospodarczej i cywilizacyjnej degrengoladzie.

 6. Platforma straciła wiarygodność jako partia zadowolonych z siebie, coraz bardziej otłuszczonych polityków, którym udało się zadbać o siebie, kolegów i rodziny. Może i lepiej, że nikt z nich nie palił się do fechtunków sejmowych. Trudno, Kaczyński jako lider niezadowolonych niebawem zderzy się z ich gniewem jako ten, który już zaczął dbać o kolegów. Trzeba szybko obsadzić konfiturowe stanowiska w państwowych urzędach, instytucjach, służbach i spółkach. A reszta Polaków musi poczekać do następnych wyborów.

 7. Akurat nie wydaje mi się, żeby PO miało pokazywać jakieś wizje. Przegrali wybory i są opozycją. Ich zadaniem jest pilnować partii rządzącej, co robią.
  Natomiast nie widzę przeszkód żeby w końcu zabrali się do pracy i określili, jaką Polskę widzą w przyszłości. I tak jak PIS sączył jad przez lata/miesiące, tak teraz PO powinna punktować każde potknięcie partii władzy i mówić, jak powinno być.

 8. Pelna zgoda.
  Kaczynski niezaleznie czy to sie komus podoba czy nie przerasta w tej chwili innych politykow o glowe.

 9. Generalnie
  Co w tym złego dla Polaków, że państwo polskie pod rządami PiSu stanie się bardzo polskie?
  Akinakes
  Grecję, podobnie jak Portugalię, zrujnowało wejście do UE, które spowodowało tam likwidację miejscowego przemysłu i tym samym życie na kredyt. Gdyby nie doskonały klimat, a więc spore dochody z turystyki, to te kraje dawno temu były by bankrutami nie tylko de facto, ale także i de jure, a tak to są one wciąż „żywymi trupami”, czymś w rodzaju zombie – ani żywymi, ani martwymi – tu wciąż niby funkcjonującymi państwami, ale tylko sztucznie utrzymywanymi przy funkcjonowaniu przez coraz to nowe pożyczki, przy czym ciągle tnie się w nich wydatki z budżetu, co w praktyce oznacza dekapitalizację infrastruktury: nie tylko transportowej czy telekomunikacyjnej, ale także postępującą rujnację szkół czy szpitali.

 10. Platforma powinna opuszczćć ławy w czasie glosowania nad neo fazimi Ustawami.Zamach na trybunał pod wodza szefa komisji sprawiedliwości.Pana ,który jako komuszy prokurator przesladowalł opozycjonistę.I słusznie ,bo jak przyjdzie do sądzenia za lamanie prawa to prezesowi powiedzą ,że to wina komuny.

 11. Komunikat w TVN i GW: „Ponieważ przez 8 lat opluwaliśmy opozycję, to teraz postanowiliśmy z tym skończyć i od dziś będziemy opluwać rządzących.”

 12. @jakowalski
  Ja tam wolę, żeby państwo polskie było mniej polskie. Mniej zawistników, zabobonów, szmalcowników, szabrowników, złodziei, szlacheckiego próżniactwa, pieniactwa i warcholstwa, pańszczyźnianego służalstwa i podległości, dulszczyzny, debilowatych kompleksów mesjanistycznych w połączeniu z ruską mentalnością rodem z sowieckiego kołchozu bardzo by się przysłużyła temu krajowi i zbliżyła go do nieco normalniejszych narodów.

  Pisowska koncepcja polskości oznaczająca rusyfikację i powrót do tradycji azjatyckiej dziczy mi absolutnie nie odpowiada i uważam, że ta polskość powinna być w Polsce raczej osłabiana a nie wzmacniana.

 13. Nie rozumiem tych cmoków nad rzekomo genialnym, w rzeczywistości niezbornym, expose Kaczyńskiego. Z jednej strony facet zapowiada skok cywilizacyjny, dzięki któremu dogonimy Zachód, z drugiej wieszczy Polskę odizolowaną od świata niczym Albania Enwera Hodży…

 14. PO odpowiedziała PiS-owi, choć może nie tak, jakby się chciało. Na razie, gdy nie ma Tuska, brak w PO polityka zdolnego zmierzyć sie z Kaczyńskim. Neumann do takich nie należy, Kopacz też zresztą nie, tym bardziej Schetyna. Już lepiej wypada Petru z Nowoczesnej. Kaczyński ma napęd fanatyka, tak idealnie zakłamanego, że duża część słuchaczy daje się nabrać na to, co mówi, Inni nie mają takiej umiejętności przeinaczania faktów, więc jest im trudniej. Ale w końcu trafi kosa na kamień, tym bardziej, że prezes najlepsze lata ma już dawno za sobą, a godnych następców nie widać.

 15. Głosowałem na Petru i to był dobry wybór.
  Będzie naszym Nowoczesnym Rejtanem.
  Ma charakter, co nie oznacza, że nas uratuje przed PiSlamizmem. Niestety idą po totalną władzę i nikt nie jest w stanie ich powstrzymać.

 16. Kaczyński nikogo nie przerasta, zwłaszcza o głowę. Po prostu PO sie zużyłai PiS psim swedem zdobył władzę. Dla PiS i JK to jak pocałunek śmierci – scieżka do samounicestwienia. Im wiecej zagarną z tym wyzszego konia spadną. I nie przeżyją. PO przynajmniej sie miarkowała w zawłaszczaniu państwa. PiS nie zna umiaru.

 17. Malyjanio
  Fakycznie Malyjanio.

 18. witam,
  rewelacyjny artykuł, prosimy o więcej 🙂

css.php