Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

5.05.2015
wtorek

Kilka wniosków ze strasznej debaty

5 maja 2015, wtorek,

A gdyby tak potraktować debatę prezydencką w TVP serio? Jej format i forma kandydatów czyni to zadanie karkołomnym, ale mimo to porwę się na małe podsumowanie.

 1. Pierwszy wniosek – nieobecność Bronisława Komorowskiego raczej mu nie zaszkodzi, w każdym razie nie bardziej niż wysiłki jego otoczenia, które – jak z przekonaniem twierdzi mój rozmówca z okolic Pałacu – prowadzi najdziwniejszą kampanię w historii Platformy. Dyskusja na równych prawach ze sprawiającym wrażenie obłąkanego Grzegorzem Braunem nie służyłaby Komorowskiemu i jest to wystarczający argument za bojkotem tego wydarzenia.
 2. Andrzej Duda raczej nic nie zyskał. Nawet jego umiarkowani zwolennicy – i ewidentni przeciwnicy Komorowskiego jak Marek Magierowski – nie byli zachwyceni jego występem. Duda nie powiedział nic, co mogłoby przełamać stagnację jego kampanii, w której brakuje pomysłu, jak wyjść poza elektorat PiS. Bezbarwny Duda nie pokazał nic takiego, by młodzi wściekli pomyśleli „o, to jest nasz kandydat!”. Duda powtarzał się w sprawie obniżenia wieku emerytalnego i ignorował pozostałych rywali, nie zareagował nawet ani razu na brednie Brauna o Żydach i masonach.
 3. Paweł Kukiz był największym rozczarowaniem tej debaty, ale nic złego mu się z tego powodu nie stanie. Był rozczarowaniem, bo gubił się w odpowiedziach, brnął w szczegóły i wyglądał na stremowanego. Nic złego mu się nie stanie, bo jego zwolennicy chcą na niego głosować nie dla jego szczególnych zalet czy mądrego programu (bo go nie ma), tylko po to, by ukarać Platformę i Komorowskiego. Głupstwa, które Kukiz wygaduje o jednomandatowych okręgach wyborczych, nie mają żadnego znaczenia w obliczu gniewu na PO (i pozostałe partie).
 4. Janusz Palikot był największym odkryciem tej debaty, ale nic dobrego mu ona nie przyniesie. Miał przemyślaną strategię – przedstawił się jako jedyny reprezentant nowoczesnego państwa, całkiem sensownie mówił o gospodarce i kulturze. Nic mu to nie da, bo czas Palikota przeminął. Jak się nie ma wyborców, to trudno robić politykę.
 5. Adam Jarubas prowadzi jakąś bardzo skomplikowaną grę. Coś musi stać za ostentacyjną niechęcią kandydata PSL do koalicji PO-PSL, ale cokolwiek to jest, wyborców nie porywa. Wygląda zresztą na to, że cokolwiek by kandydat PSL na prezydenta mówił i kimkolwiek by był, to i tak nie dostanie więcej niż 2 proc. głosów. Elektorat tej partii składa się z członków tej partii i wybory prezydenckie są dla tej grupy doskonale obojętne. Pałacu Prezydenckiego nie da się wydoić, jak doi się instytucje samorządowe, ministerstwa i agencje.

Można tę wyliczankę ciągnąć; kandydatka Magdalena Ogórek wciąż chce pisać prawo od nowa, kandydat Marian Kowalski zamierza być głosem „chłopaków pomordowanych na stadionach”, kandydat Jacek Wilk zapewnił, że kocha ojczyznę, a kandydat Janusz Korwin-Mikke obiecał, że wycofa się z wyborów prezydenckich, jeśli w czwartek Brytyjczycy wybiorą dwudziestu posłów z partii UKIP.

Kandydat Paweł Tanajno żalił się, że jest pomijany w mediach, a ja nie zamierzam z tą tradycją zrywać.

Summa summarum najważniejszy być może wniosek z tej debaty brzmi tak, że Duda wcale nie jest tak świetny, jak go jego fani malują; debata z Komorowskim przed drugą turą niekoniecznie będzie wymarzonym przez nich game changerem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 24

Dodaj komentarz »
 1. „Można tę wyliczankę ciągnąć; kandydatka Magdalena Ogórek wciąż chce pisać prawo od nowa”

  Pan redaktor jest oczywiście fanem polskiego prawa podatkowego w obecnym kształcie. I kto tu jest obłąkany?

 2. Ale może na tej bylejakości Duda chcąc nie chcąc nie wyjdzie tak źle – nie wdawał się w dyskusje, jakieś pyskówki, z innymi, nie chciał udowodnić swojej wyższości, bo wie, że ma drugie miejsce, i te głosy, które oni mu odbiorą w I turze, może sobie potem odzyskać w II. Zgoda co do rozczarowania Kukizem (trochę jednak może mu to zaszkodzić), zgoda co do względnie dobrego występu Palikota (co może mu pomóc, bo ludzie trochę o nim zapomnieli). Korwin-Mikke w tym towarzystwie wygląda na zasłużonego weterana, niemalże umiarkowanego, kto spodziewałby się, że tego doczekamy. A zwycięzcą debaty wydaje się być Komorowski, który nie przyszedł 🙂

 3. Lubię czciciela Pinocheta Michała Kamińskiego ministra w rządzie PO, czyli partii zgłaszającej Komorowskiego. Lubię ZChN (Niesiołowski, Libicki itd.) obecny w PO, lubię podpis Komorowskiego pod ustawą zmuszającą kobiety do pracy dłuższej aż o siedem lat, lubię itd. itd., więc głosuję na Komorowskiego otoczonego wianuszkiem biskupów.

  Szacki też lubi czciciela Pinocheta, więc sprawa oczywista…

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Dno! Kandydaci na Wielkiego Strażnika Żyrandola potraktowali obywateli jak idiotów. Którym można każdą bzdurę wcisnąć. Nie bez powodów. Wszelkie kampanie wyborcze świadczą, że naród ma deficyt myślenia i można mu obiecać każdą bzdurę ku uciesze. Do tego
  chamstwo i szowinizm jak w Rzeczypospolitej szlacheckiej. Słucham w radiu spotów wyborczych i zastanawiam się czy logiczne myślenie poszło w zapomnienie? Rozumiem wyborów liczących na synekury partyjne. Może nie przy tych wyborach ale w parlamentarnych jest co bronić i zdobywać jeśli chodzi o koryto władzy. Ale większości obywateli ostanie się złuda, że mają na coś wpływ. i o to chodzi! Mnie się podoba M.Ogórek. Mądrzej nie mówi, ale jest na czym oko zawiesić!

 6. Zdecydowanie wolę blondynkę piszącą prawo od nowa nawet gdy receptą na szarą strefę jest wg Niej obniżenie cit.
  Jej głupstwo jest niczym w zestawieniu z radosnym wypróżnianiem się z pomysłów obecnych zbawców.
  Chwilę temu Prezydent podpisał ustawę dając rolnikom to czego nie powinno się Im nigdy zabraniać, dodając jednocześnie nowy wyjątek w prawie podatkowym.
  Gratulacje.
  Divide et impera to zdaje się sposób na prowadzenie państwa.

 7. Jak miło mieć mądrego prezydenta.Nie przyszedł dyskutować z kandydatami.Bo jak on katolik mógł przeciwstawić się ultrakatolikowi ,który chce Polskę oddać w łaskę katolickiego Boga i jakoś to będzie.I pomysłom od sasa do lasa innych kandydatów.W czasie 2 minut.Wspołczuję panom z Mumio i innym .Takiego kabaretu oni nie wymyślą..

 8. debata prezydencka w TVP ? … groteska, mydlana operetka, reklama samochodow terenewych, 3 garnitur prowincjonalnych politykow w oparach medialnego absurdu. Dzieki bogu Komorowski to nie Walesa.

 9. „, bo jego zwolennicy chcą na niego głosować nie dla jego szczególnych zalet czy mądrego programu”

  Zwolennicy mogą już głosować na podstawie tego czego dokonała PO, PIS i Korwin-Mikke, bo każdy z tych kandydatów miał okazję, jeśli nie rządzić to przynajmniej być w parlamencie.
  Dalej zwolennicy mogą głosować na podsatwie osiągnięć pozostałych kandydatów. Kukiz przynajmniej osiągnał sukces jako artysta, Tanajno i
  Palikot w biznesie.
  Gdzie jakiś sukces poza brylowaniem w miediach i pięciem się po drabinach partyjnych i biurokratycznych osiągneli pozostali kandydaci?

  A mądry program (na poewno poza większością podziałów polskiego piekiełka) ma Paweł Tanajno jak przedstawiciel Demokracji Bezpośredniej ale autor postanowił go pominąć.

  Gdzie tu konsekwencja 😉 ?

 10. Prawda jest taka ze ta debate wygral ten pomijany przez wszystkie glowne media Jacek Wilk. Tylko nikomu nie mozna tego glosno mowic. Trzeba wymyslac ze debata beznadziejna. Duda i Jarubas tragedia.

 11. @Golbi
  Zgadzam się całkowicie. Prawnik od prawa gospodarczego o bardzo zdrowych poglądach. Prezydentem nie zostanie i nie ma czego żałować. Mam nadzieję że kampania pozwoli mu zbudować zaplecze i po dogadaniu się z Pawłem Tanajno w parlamencie pojawi się nowa, ożywcza formacja. Byle tyko panowie nie kłócili się kto ma być szefem partii bo nic z tego nie wyjdzie.

 12. „”Głupstwa, które Kukiz wygaduje o jednomandatowych okręgach wyborczych,..””

  Co Szacki ma przeciwko Jow-om ? Czy Szacki jest za demokracja czy za dyktatura i farsami wyborczymi.

  Demokracja bezposrednia jest jedyna demokracja. Jest np w Brytani. Wyborca wybiera, rozlicza i odwoluje. I wyborca ma reprezentacje w parlamencie.

  W Polsce to partyjny dyktator wybiera, partyjny dyktator rzolicza i odwoluje i to partyjny dyktator ma reprezentacje w Sejmie. A Sejm jest wogole nie potrzebny.

 13. A dlaczegóż to Komorusio nie pojawił się na debacie czyżby dlatego, że w starciu z Dudą a nawet z Ogórek wyszłaby na jaw cała jego miałkość. Czyżby marionetka nie została przygotowana.

 14. Ukochani Wyborcy, PO ma w koalicji Burego, a Bury jest wybitny, co ja plotę, Bury jest cudowny. Głosujcie zatem na Burego w koalicji z PO.

 15. Szacki wskazuje na brak swiadomosci politycznej.

  Przedewszystkim prezydent i jego kancelaria sa wogole i absolutnie nie potrzebni. Samo istnienie urzedu prezydenta i 700 osobowej prezydenckiej kancelarii jest forma zorganizowanej przestepczosci i aktem zlodziejstwa na podatniku. (Jaruzelski mial 24 osobowa kancelarie).

  Po drugie nie ma absolutnie zadnego znaczenia jakie poglady maja kandydaci i co by chcieli zrobic. Stonowisko prezydenta nie jest stanowiskiem wladzy wykonawczej. Poglady kandydatow sie nie licza a ich intencje zrobienia “czegos” sa abstrakcja absolutna.

  I najwazniejsze, wybory prezydenckie i kazde wybory w Polsce sa farsa. Glownie z powodu finansow. Komorowski i Duda sa finansowani przez PO i PIS podczas gdy pozostali kandydaci musza sie finansowac glownie z wlasnej kieszeni. To jest powaznym wypaczeniem uczciwosci wyborow.

  Np w 2012 PO wzielo sobie 48 mln zl z budzetu a PIS dostal 47 mln. W wyborach 2010 obie PO-PiS-owskie partie wydaly po okolo 8 mln na kampanie. Obecne koszty kampani beda co najmniej na tym samym poziomie.

  Niech ze ktokolwiek wyjasni w jaki sposob np Kukiz ma walczyc wlasna kieszenia w tych wyborach podczas gdy Komorowski wyda 8 milionow zl ktore dostanie z PO ktore PO sobie bierze z budzetu ?

  Dodatkowym skandalem jest ze Komorowski oficjalnie i formalnie zrezygnowal z czlonkowstwa PO po wyborach 2010 aby byc “”””prezydentem wszystkich polakow”””.

  Wedle wiec istniejacego prawa Komorowski nie jest czlonkiem PO i PO nie ma prawa go finansowac ani pobierac z budzetu funduszy na jego kampanie.

  Komorowski powinien finansowac sie sam. Fundusze ktore Komorowski dostaje na kampanie od PO sa zlodziejstwem.

  Nie rozumiem wywodow I krytyki Jow-ow. Przeciez wszystko jest skurwione z powodu ze PO-PIS owskie partie sa finansowane z budzetu a inni niezalezni kandydaci musza sie finansowac sami. Jest wiec oczywiste ze Senat (wogole nie potrzebna instytucja) i Sejm sa zdominowane przez PO-PiS !!!

  Glowna zaleta Jow-ow jest ze partyjny dyktator straci wladze nad poslami a polsel bedzie zmuszony rozliczac sie przed wyborcami ktorzy moga go odwolac. Sejm odzyska niepodleglosc ! Demokracja bezposrednia jest najwyzsza forma sprawiedliwego wyboru.

  Oczywiscie finansowanie kampani wyborczych trzeba zmienic aby Jow-y prawidlowo funkcjonowaly. Skasowac finansowanie partii politycznych z budzetu.
  Partie, prezciez liberalne, powinny zebrac o fundusze na wolnym rynku.

 16. Sromie.Napisałem ,dlaczego się nie pojawił.Czytaj człeku a nie powielaj taśmy zapisanej przez Hofamna .

 17. Nieobecni nie mają racji. P. Prezydent też, lekceważąc wyborców. Nie wypowiadał się bo nie miał o czym. Od początku kampanii gładkie komunały. Zastanawiam się, czy w tej nieudolności kampanijnej (kolejne rażące wpadki sztabu) nie jest palec Naczelnego Wodza z Brukseli, który pilnuje by nikt mu w partii nie wyskoczył, a tym bardziej, cytując Wodza „strażnik żyrandola”.

 18. pewnie i tak nie pokażesz moich komentarzy, bo te które przeszły moderacje, są pisane przez pieski POwskie – towarzystwo wzajemnej adoracji… popatrzcie na portale dostępne dla wszystkich – zobaczycie, że wasz czas się kończy i zostaniecie ze wszystkiego rozliczeni…

 19. Saurom ty nie musisz nic pisac po swoim nicku. Jestes samopowtarzalny i przewidywalny. Wystarczy …… wielokropek. Nudzisz i nic nie wnosisz na forum. Ale masz czujnosc wazki jezeli idzie o Komorowskiego. Kiedy ty sypiasz i naczym jedziesz? Zdradz sekret!

 20. Szkoda słów. Jak się grzebie w szambie to co można wyłowić ? Gratuluję poważnej dyskusji nad „poważnymi” kandydatami do koryta.

 21. Ostatnio obiło mi się o uszy, że w ramach reformy kodeksu karnego, obowiązek słuchania/oglądania spotów wyborczych planuje się włączyć do wykazu kar dodatkowych dla osób skazanych. Również z dobrze poinformowanych źródeł około kościelnych dowiadujemy się, ze mogą one zostać zaliczone do tzw. ciężkiej pokuty za grzechy!

 22. nawet sie nie chce komentowac tej debaty. Chyba zestaw tych kandydatow wyraznie pokazuje jakosc polskej polityki. Serio, jakby ani jednego madrego czlowieka w tym kraju nie bylo

 23. I co panie Szacki Duda górą a głosił pan, że Komorusio wygra w I turze. Proponuję panu, żeby zajął się pan czymś innym niż prorokowaniem gdyż dokładnie to co pan głosi sprawdza sie inaczej.

 24. Jeszcze wczoraj platformerscy bojowkarze Polityki agitowal za Bronkiem. Nikt tylko Bronek pisali.
  A dzis zdali sobie sprawe ze to poczatek konca umilowanej w Polityce Platformy. Na nic 8 agitowania klamania i szczucia. Na nic 8 lat straszenia Kaczynskim.

  Juz za dwa tygodnie Bronek ze swym kaszalotem bedzie musial opuscic palac i znalezdz sobie zajacie na wolnym rynku. Jest znakomicie wyszkolonym historykiem i na wolnym rynku nie bedzie mial problemow. Firmy bija sie o takich.
  A gdy bedzie mial czas bedzie mogl wjasnic swe powiazania z fundacja Pro-Cywili.

  Przez 8 lat nie bylo w Polityce uczciwej oceny pracy rzadu. Wrecz przeciwnie. Polityka budowala kult jednostki dyktatora Donka. Rzad mogl nic nie robic, nie miec celow ani ambicji. Rzad mogl wegetowac na polskich dzieciach zadluzajac je po uszy.

  Te 8 lat nierobstwa rzadu sporo kosztuje Polske i kazdego polaka. Dlug publiczny zostal podwojony a w emigracji polacy widza jedyna nadzieje na przyszlosc.

  Bojowkarze Polityki sa rownie za to odpowiedzialni. Teraz, po dezercji Donka, ochraniaja lekarza pediatre. A kraj dalej placi. Nadzieja sa wybory do Sejmu. Polacy musza sie pozbyc PO za wszelka cene.

 25. Bardzo ciekawy artykuł, przynajmniej jest co poczytać w pracy 🙂

css.php