Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce Zaraz wracam - Wojciech Szacki: tu piszę o Polityce

24.02.2015
wtorek

Duda i nuda

24 lutego 2015, wtorek,

Anglicy mawiają „to do something by the book” i jest w tym powiedzeniu niemało uznania, ale i podtekst „trochę nuda”. Kampania Andrzeja Dudy jest właśnie taka „by the book”.

Duda robi wszystko to, co kandydatowi robić wypada. Spotkania z wyborcami – odhaczone. Podróż po Polsce – odhaczona. Efektowna konwencja wyborcza – odhaczona. Prezentacja poglądów w think tanku – odhaczona. Spoty – odhaczone. I tak może się ta kampania toczyć, aż Duda będzie mógł z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku odhaczyć i punkt ostatni, czyli przegraną. Kto wie, czy nie w pierwszej turze.

A gdyby Duda porzucił podręcznik? W jego interesie leży wzmocnienie innych rywali Bronisława Komorowskiego, bo to od nich zależy czy będzie druga tura. A z tego frontu docierają niemal same złe wiadomości. Magdalena Ogórek z większym zaangażowaniem zabiega o poparcie premiera Francji niż o polskich wyborców, Janusz Korwin-Mikke zniknął, Janusz Palikot ma skrajnie obciążoną hipotekę, a Adam Jarubas sprowadza się do tego, że istnieje.

Duda ma jednak narzędzie, by im pomóc. Ogórek nie wydaje się zainteresowana kampanią, ale zarówno Jarubas jak i Palikot chętnie przyjęliby zaproszenie do debaty z Dudą. Dla kandydata PiS to żadne ryzyko. Z sondaży wynika, że wyborcy PSL są podzieleni między Komorowskiego a Jarubasa. Na Dudę chce głosować tylko 3 proc. z nich (sondaż Millward Brown dla TVN). PiS i PSL wykopały między sobą rów nie płytszy niż PO i PiS. Jeśli Jarubas będzie komuś odbierał wyborców, to obecnemu prezydentowi.

Z Palikotem jest podobnie. Jeśli jego obecne wcielenie miałoby komuś zabrać wyborców, to tylko Komorowskiemu. Tak skrojona jest jego kampania.

Debata z Palikotem? – spyta ktoś. Jak to, przecież politycy PiS bojkotują Palikota. Owszem, ale to jest kampania prezydencka, a nie parlamentarna. Gdyby Duda porzucił logikę partyjną na rzecz prezydenckiej, mógłby sobie tylko pomóc. Byłoby to niewygodne dla urzędującego prezydenta i być może zmusiłoby go do debaty z Dudą. A kandydat PiS byłby mniej „by the book”, a bardziej „outside the box”. Pytanie, czy Jarosław Kaczyński mu na taką ekstrawagancję pozwoli.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 23

Dodaj komentarz »
 1. Logika jest prosta jak drut Ziobry.Obskoczyc wszystkie plebanie i wycofywać się z chwalby L.Kaczyńskiego i Jego rzekomych dokonań.Ale tu może być opór brata Jarosława.I tak złapał Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma.

 2. Komorowski to dopiero nuda.

  Usypiajace gledzenie o niczym podlane ciężkostrawnym sarmackim sosem.
  Bigosy, kielbasy, przysypianie na oficjalnych przyjeciach i spotkaniach.

  Gafy, brak oglady,nierobstwo,biskupi orszak i paru komunistycznych dziadków za doradców

  Panie Szacki odfajkowal Pan swoje.
  Wstyd, ale takie mamy teraz media.

 3. A obecnego prezydenta to JAK pan dziennikarz ocenia? Czy nie dostał jeszcze wytycznych, co ma napisać?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Duda ma szanse jedynie,jesli odejdzie od rutyny.
  Bor-Komorowski i jego ludzie beda liczyli glosy,wiec wygrana musi byc bardzo wyrazna.
  Na spotkaniach na prowincji Duda moze prowadzic debaty z miejscowymi reprezentantami
  PO,PSL,zwolennikami Ogorek czy Palikota.
  Najwazniejsze,zeby Duda wozll dobra ekipe wideo i kazda dobra wymiane przekazywal niezaleznym programom telewizyjnym i na youtube.
  Tematy do dyskusji spoza boiska :
  dlugi-zewnetrzny dziesiec razy wiekszy niz gierkowski a wewnetrzny trzydziesci razy wiekszy – na co pieniadze wydano i kiedy te dlugi splacimy,
  odbudowa przemyslu,
  oparcie rolnictwa na srednich gospodarstwach rodzinnych,
  przestawienie zalog nierentownych kopalni na produkcje wiatrakow i baterii slonecznych.i

 6. Ten wywiad pompiasty z kandydatem Dudą w Gazeta.pl to zapowiedź nudy. Kandydat nie wychodzi z narzuconych ramek nakreślonych przez zapowiadanego premiera jakim ma być w przyszłości Jarosław Kaczyński.
  Jak na miarę nowego czasu, jaki narzuciła Europie wojna domowa na Ukrainie to kandydaci jakby z innej epoki politycznej.
  Wybory majowe powinny przynieść oczekiwane zmiany , a nie kontynuację klęski kombatanckiej, którą będzie utrzymanie status quo, czyli dalszą wasalizację państwa polskiego..

 7. dodam, że ludzie już wybrali – B.Komorowski a zasługi w tym ma PiS Kaczor i kumple. Kaczy myśli tak – zagłosują na mnie bo PO be to nie mają wyboru, ale wyborcy odgadli to i głosują na PO. Winnym sytuacji jest Kaczy a nie Polacy, Duda to xero Kaczego.

 8. Korzystając z okazji pozdrawiam czytelników i dziękuję za liczne wyrazy sympatii.Paweł Juś

 9. A jak wyglada kampania Komorowskiego, bo zapomnial autor o niej wspomniec? Uwazam, ze wszyscy kandydaci, lacznie z obecnie panujacym nie przynosza chluby. ale czy to jest tylko polska specyfika?
  A opinie o Dudzie szly tak: Dwa tygodnie temu najpierw kilku wyrazilo poglad, ze konwencja Dudy miala rozmach i jednak jakis nowoczesny styl, rodzine, ktora moze sie podobac (co jest wazne) – nie wnikajac w tresc polityczna.
  Natychmiast jednak przewazyl glos ze slusznych medii, ze to amerykanska blazenada I my jej nie ulegniemy.
  Potem obecny prezydent orzekl, ze on nie ma ADHD, to l z podnieconym Duda nie chce mu sie rozmawiac. Co kompromituje nie Dude, a Komorowskiego jako prezydenta, ktory jak kazdy wie, laczeni z autorem felietonu jest po prostu slaby intelektualnie, wystapienia ma nieporadne , bez umiejetnosci dyskutowania.
  A teraz nowa odslona. ten cholerny Duda robi wszystko jak ksiazka pisze! Juz nie tylko nie ma ADHD, ale z jego poprawnosci wieje nuda. Objezdza, wyglasza…. Redaktor w przyplywie dobrego serca stara mu sie doradzic, hm…
  Obecny prezydent nic nie musi, i tak przetrzyma, chociazby w drugiej turze.

 10. Wiemy, że Duda jest skazany na drugie miejsce co najmniej, i raczej po drugiej turze. Dlatego pomysł z debatami z konkurentami jest bardzo dobry i powinien zostać podjęty przez speców kampanijnych PiS, ale oni nie zawsze na szczęście słuchają dobrych rad. Co do tego, komu odbiera Jarubas: Jarosław Flis przedstawił analizę, w której ciekawe może jest nie tyle to, że w efekcie końcowym Duda wyraźnie wygrywa z Komorowskim, ale jego założenie, że na 10 wyborców PSL 7 jest skłonnych poprzeć PiS, a tylko 3 PO, podczas gdy elektorat SLD ma odwrotnie. Z tego by wynikało, że jednak Jarubas odbiera bardziej Dudzie. Patrzę na wyniki Millward Brown i nigdzie nie widzę, by 3% tylko chciało na Dudę: czy ma to znaczyć, że 97% wyborców Jarubasa przerzuci głosy na Komorowskiego? Chyba niemożliwe…

 11. Bardzo mi się podoba klęcznik, na którym Szacki leży plackiem przed Komorowskim. O. kadzidło też niczego sobie.

 12. Mam nadzieje ze pisze pan do myslacych, ze poniewaz to panska praca i nie mozna jej stracic, to trzeba czytac przestawiajac nazwiska z Duda na Komorowski.
  Stoje z boku z sympatia dla PiS, sadze ze w Polsce moze cos sie zmienic jesli zostanie zmieniona ordynacja i otworzone zostana drogi awansu dzialaczom spolecznym i politycznym, nie nominowanym przez wodza. A to wymaga wypadniecia z obrotu Kaczynskiego na emeryture polityczna, na co sie niestety nie zanosi. Bedziemy wiec w marazmie przez nastepne 4 lata z totalna emigracja mlodziezy. Tu i owdzie tworzone alternatywne spoleczenstwo, media i kontrola spoleczna bez wsparcia partii PiS jeje aparatu nie przyniesie chyba wielkich korzysci. Zmieni sie to gdy upadnie prezes Kaczynski i jego totufaccy, zasluzeni i wierni. A tu znowu potrzebna jest nowa ordynacja wyborcza: wiekszosciowa lub mieszana wiekszosciowo-proporcjonalna. Tym zmianom stanowczo oponuje Kaczorek.

 13. Duda nie ma tego typu meskiej urody jaki chcialbym widzec, nie ma w oczach pewnosci siebie, stanowczosci, twardosci nawet agresji. Komorowski, dlaczego on nie ma soczewek? W tych patrzydelkach wyglada fatalnie, maslane spojrzenie. Jest spasiony z zona tlusciocha. Jesli nie dba o siebie w tak prostej rzeczy, to jak moze dbac o panstwo? Nie cierpie jego glosu monotonnego a szczegolnie tego co belkocze jak z nasiadowek szkolno-partyjnych w PRL, co widac czasami na filmach z epoki. Bez ikry, bez dynamiki, usypiajacy lesny ludek.

 14. Anglicy mówią: it’s not good enough! I właśnie taka jest próba kojarzenia kampanii Dudy z nudą, bo wiele jej można zarzucić, ale nie nudę. Zwłaszcza, że to raczej kampania prezydenta Komorowskiego jak na razie jest uosobieniem nudy.

  So Mr Szacki, nice try but it wasn’t good enough! Try harder!

 15. Co Szacki prawda w oczy kole? Cenzura o to wam wychodzi najlepiej towarzyszu Szacki na mysiej byliby z was dumni

 16. a ćwoki zawsze swoje, facet pisze akurat o Dudzie, a ćwoki „a co Komorowski…” ćwok zawsze ćwokiem będzie, cud, że Politykę czytają, ale to pewnie tylko żeby się do byle czego dopieprzyć

 17. No Szacki kiedy to mój komentarz ukaże się.

  Najpierw było kto to jest ten Duda potem a to chodzi o tego Piotra Dudę. Teraz nagle okazuje się, że Duda ma debatować z klaunem Palikosiem. A dlaczego ma z Palikosiem, czyżby Komorusio przeraził się, że nie da się zrobić ustawki i boi się stanąć w szranki z Dudą.

  Poza tym kim jest ten cały Palikoś skończona agentura PO, który zawsze posłusznie głosował jak matka partia kazała i teraz posłusznie zgłosi się na miejsce na liście poselskiej PO.

  Duda cokolwiek można o nim powiedzieć przedstawił założenia swojej polityki no ale przecież od Szackiego się o tym nie dowiemy.

  W końcu przecież to Komorusio wygląda jak taki figurant od żyrandola, który posłusznie podpisuje wszystko co mu podsuną.

  A Duda ten zapowiada, że nie będzie malowanym prezydentem. I to właśnie jest to czego obawia się szczujnia z Czerskiej i POlityki oraz Szacki.

 18. Na razie niestety Duda robi w zasadzie wszystko co należy a Komorowski prawie wszystko czego nie należy.

  Piszę niestety bo doskonale zdaję sobie sprawę, że Duda jest postacią kompletnie nieistotną, wystawioną tylko przez Kaczyńskiego do wykonania zadania.

  Taka szmaciana lalka, sterowana przez niewidoczną łapkę Kaczyńskiego. Na razie niewidoczną. Gdyby, jakimś cudem, Duda wygrał to od razu stanąłby na baczność i wydeklamował” Melduję wykonanie zadania!

  Ale na razie trzeba przyznać że Kaczyński i jego pacynka postępują prawidłowo.

 19. Duda jest na prezydenta za mlody i za chudy.
  Jest rowniez zbyt dobrze wyksztalcony.

  Polski prezydent powinien byc ciezki, powolny, mowiacy z zaspiewem jak kisadz proboszcz o sprawach wielkich i nieuchwytnych.
  Liczy sie tembr i melodia mowienia tresci Polacy i tak nie sluchaja.

  Mowic powinien pelnym powagi monotonnym glosem i tak tez sie poruszac.
  Nie daj Boze zeby za duzo robil bo to nie licuje z powaga stanowiska.

  Polski prezydent ma byc emanacja naszej prowincjonalno-wiejskiej kultury.
  Ma byc dostojny a nie rzutki czy inteligentny – d tego sa doradcy.
  Madrale tez nam sa nie potrzebne – narod „Zydom”slusznie nie ufa!

  Dlatego dobrodziej Onufry Bronislaw Komorowski do roli prezydenta polskiego sie nadaje najlepiej i bedzie tak dlugo piastowal jak dlugo zapragnie.

 20. rozmawialem z dr. Flisem o jego wyliczeniach. opieraja sie na 2010 r., gdy relacje PiS-PSL byly lepsze. z obecnych sondazy wynika, ze wyborcy PSL popieraja w wiekszosci PBK, w mniejszosci Jarubasa, a sporadycznie Dudę

 21. „Ciekawy” wywiad z Komorowskim.
  Otoz stwierdza on, ze na zmiany to byl czas w okresie rewolucyjnym teraz jest dobrze jak jest i rzadza ci co powinni.
  Uwaza, ze prezydenta nie powinno sie zmieniac!

  Profesor Sroda z samego serca nowoczensje polskiej lewicy zauwaza to na co i ja zwrocilem uwage.
  Pani doktor Ogorek nie nadaje sie na prezydenta bo jest za ladna i nie ma odpowiednio ustawionego glosu.
  Jej przemowienia nie przypominaja kazan proboszcza, nie jest zwalista i powolna i z tego powodu w imeniu polskiej lewicowej inteligencji Pani Sroda kandydature Ogorek odrzuca.

 22. Wygrywa Duda.?I wyobrażacie sobie depresje prezesa.Premierem nie będzie.Tuska nie ma .Duda kocha brata prezesa i Jego dokonania.A sterowania ręczne żyrandolem doprowadzi do buntu społecznego ,i naszego majdaniku.Dlatego jedynym ,być może życzeniem wodza jest klęska jego faworyta./?

 23. U dra Flisa było ciekawe, że mu się tak „złożyły” z wyników do sejmiku wybory prezydenckie (choć właściwie kolejność w sensie czasowym była odwrotna). No i teraz próbuje tego samego, ma niby twarde dane z ostatnich wyborów, choć PSLowi daje arbitrarnie mniej ze względu na „książeczkę”. Na jednym z forów zgłosiłem dokładnie tę samą wątpliwość: że stosunki między PSL i PiS są teraz złe. Ktoś odpowiedział, że pomiędzy działaczami tak, ale na lud to się nie musi przełożyć. Zobaczymy. Poza wszystkim muszą jednak wyborcy PSL głosować w prezydenckich inaczej niż w sejmikowych, bo wtedy Waldemar Pawlak nie miałby tak nędznego wyniku 5 lat temu.

 24. robert.wichura
  24 lutego o godz. 20:49 2685

  ćwoku, czemu nie widzisz, że Szacki pisze też o Komorowskim, o Ogórek, o Palikocie, o Jarubasie, o Korwinie-Mikke, o Kaczyńskim?

  Np. o Jarubasie tak pisze: „Adam Jarubas sprowadza się do tego, że istnieje.”

  ćwok robert.wichura zawsze będzie ćwokiem, pewnie czyta komentarze tylko po to, aby się do czegoś dopieprzyć.

css.php